کاهش سطح هوشیاری بر وضعیت عقود

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

آثار کاهش سطح هوشیاری بر وضعیت عقود. عقود اذنی ، بر عقدهایی اطلاق می‌شود که در آن‌ها تعهّد و التزام وجود ندارد ؛ بلکه تحقق و بقای آنها تنها در گرو اذن است و با برداشته شدن اذن ، آن عقود نیز به هم می‌خورند . ودیعه ، عاریه و وکالت غیر عقدی از این قبیل ‌هستند .

کاهش سطح هوشیاری ؛ اختلالات سطح هوشیاری با ایجاد مشکل در وضعیت مربوط به بیداری بیمار مشخص می شوند و ممکن است ناشی از ضایعه حاد سیستم فعال کننده مشبک یا هر دو نیمکره مغزی باشد . کما شدیدترین درجه کاهش سطح هوشیاری است .

کاهش محتوای هوشیاری ؛ در برخی موارد سطح هوشیاری بیمار طبیعی است و بیمار بیدار است ، اما محتوای هوشیاری ( عملکرد شناختی ) وی مختل می شود مانند زوال عقل . این وضعیت اگرچه شخص بیدار است اما درک درستی از جهان پیرامون خود ندارد.

یکی از مهمترین بیماریها در مورد زوال عقل اسکیزوفرنی و پارانوئید است . اسکیزوفرنی یکی از انواع جنون است و گاهی به عنوان مخرب ترین بیماری روانی محسوب می شود و شروع آن در اوایل زندگی بیمار بوده و علایم بیماری برای بیمار و خانواده و دوستانش مخرب می باشد .

این بیماری دارای نشانه های نمایانی است که هر یک در یک دوره یک ماهه ( یا کم تر، اگر به طور موفقیت آمیز درمان شده باشد) ادامه داشته باشد :

۱ .  هذیانها

۲ .  وهمها و پندارها

۳ . آشفتگی در سخن( یک پارچه و به هم بافته نبودن سخن و یا خارج شدن از خط مکرر )

۴ . آشفتگی در رفتار به گونه آشکار ، یا کاتاتونیک

۵ . نشانه های منفی ، یعنی بی تفاوتی عاطفی ، حرف نزدن و یا نبود اراده .

یکی دیگر از نشانه های آن اختلال کارکرد اجتماعی ـ شغلی است ؛ در برهه ای دراز از زمان ، از شروع اختلال به بعد ، یک یا چند زمینه مهم کارکرد ، مانند کار ، پیوندها و بستگیهای بین فردی ، یا نگهداری از خود ، به اندازه درخور توجه ، پایین تر از پایه ای است که پیش از شروع اختلال به دست آمده بود .

یکی از انواع رایج اسکیزوفرنی ، پارانوئید است که با اشتغال ذهنی با یک یا چند هذیان با وهمها و پندارهای شنوایی فراوان ، نمایان و شناخته است . به گونه کلاسیک ، نوع پارانوئید اسکیزوفرنی با وجود هذیانهای دادخواهی و خود بزرگ بینی شناخته و نمایان است .

دچار شدگان به اسکیزوفرنی پارانوئید ، در مقایسه با دیگر گونه ها ، از نظر قوای عقلانی ، واکنشهای هیجانی و رفتار ، پسرفت کم تری نشان می دهند .

جنون ، مستی و حالات ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها ، باعث سلب اراده و کاهش سطح هوشیاری شخص شوند ، قانون مدنی جنون را صریحاً یکی از اسباب انفساخ عقود جایز ذکر نموده است . معالمات افراد نیز در حالت مستی به دلیل مسلوب الاراده بودن باطل است . البته مستی نیز درجاتی دارد که در جای خود محل بحث است . اما قانون در مورد حالات ناشی از سوء مصرف برخی مواد که موثر بر اراده افراد است و محتوای هوشیاری شخص را تحت تاثیر قرار می دهد ساکت است و لیکن به نظر می رسد نتیجه انعقاد عقد اذنی در حالت فوق ، بطلان آن است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *