آیا بیت کوین قانونی است ؟

*** مرتضی امیری ***

بسیار قابل درک است که برای مردم سوالاتی در مورد قانونی بودن استفاده از Bitcoin مطرح باشد . این پلت فرم ، یک پارامتر جدید با نام تجاری جدید جدای از قوانین و مقررات سنتی که پول را کنترل می کنند ، معرفی کرد . بر خلاف پول غیرقانونی و تقلبی ، که نمونه ی آن  « ارز » است که به اشتباه خود را پول قانونی معرفی میکند ، Bitcoin کاملا متفاوت است . با این وجود ، در هنگام تنظیم مقررات ، ظاهرا به شکلی خنثی عمل   می کند. با این حال، بسیاری از این نگرانی ها به این مساله بر می گردد که نهادی برای نظارت بر روی بیت کوین ها وجود ندارد ، گرچه این نوع پول رایج بسیار قانونی تر از ارز است.

سوالی که  درباره  رابطه بین Bitcoin و قانون مطرح است واقعا به نحوه استفاده از ارز دیجیتال بستگی دارد.

در ایالات متحده و همچنین در سایر کشورها ، مقامات از این وحشت دارند که بیت کوین برای پولشویی و قاچاق ارز مورد استفاده قرار گیرد و در صورت رخ دادن این اتفاق مقامات قادر به پیگرد نخواهند بود.

این که آیا افراد از بیت کوین به عنوان راهی برای شرکت در فعالیت های غیرقانونی استفاده می کنند ، نفس پول دیجیتال را غیرقانونی نمی سازد ؛ بلکه مسئله این قضیه غیر قانونی بودن آن است چه با بیت کوین پرداخت شود چه پول نقد یا طلا . با این حال، حتی زمانی که بیت کوین برای مقاصد مشروع استفاده می شود، قوانین کمی پیچیده تر میشوند.

طبق گزارش شبکه خبری جرایم مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده، از سال ۲۰۱۳، استفاده از بیت کوین برای خرید کالاها و خدمات سلامت غیرقانونی نیست. با این حال، کسانی که بیت کوین را استخراج کرده و آنها را برای پول سنتی داد و ستد می کنند و یا مبادلات بیت کوینی را انجام می دهند به عنوان «فرستنده های پول» نامگذاری شده و می توانند تحت قوانین خاصی قرار گیرند که این نوع فعالیت را کنترل و مدیریت       می نمایند. تا به امروز، این قوانین تا به حال به ندرت، برای توقف یک تجارت بیت کوینی استفاده شده است.

وقتی که بحث مالیات پیش می آید ، اداره مالیات IRS بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی را به مانند اوراق و سهام مشمول قوانین مالیاتی محسوب کرده و دیکته می کند که خریداران و یا فروشندگان باید بر طبق آن رفتار کنند .

بنابراین بسته به نوع مکان و نحوه استفاده از بیت کوین، مهم است که با آخرین مقررات مربوط به پول دیجیتال به روز باشید. به همین علت میتوانید به از مشاوره های بهترین وکیل تهران در موسسه حقوقی سفیر صلح بهره مند شوید .

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *