آیا در دعوی مدنی امکان تغییر خواسته وجود دارد ؟

نظرات

در صورتی که خواسته به تجویز ماده ۹٨ قانون آیین دادرسی مدنی تغییر ویا افزایش یابد ، تغییر یا افزایشی که صورت می گیرد ملاک عمل برای تشخیص قابلیت تجدیدنظرخواهی خواهد بود؛ زیرا فرض براین است که تغییر یا افزایش بعدی جانشین خواسته مندرج در دادخواست می گردد و برای تجدیدنظر خواهی نیز ملاک ، خواسته مصرح در دادخواست است . بدیهی است در صورتی که بعداز مهلت قانونی افزایش یا تغییر خواسته صورت گیرد چون این اقدام به خواسته مندرج در دادخواست خللی وارد نمی کند ودر حقیقت مورد پذیرش قرار نمی گیرد .لذا خواسته دادخواست اولیه ملاک تجدیدنظرپذیری حکم خواهد بود .

تغییر نحوه خواسته منوط به تحقق دو شرط است : نخست این که در اولین جلسه دادرسی صورت پذیرفته باشد و دوم آن که با دعوای اولیه مربوط بوده و منشأیی‌واحد داشته باشد. در صورت فقدان هریک از این شرایط، تغییر نحوه خواسته غیرقانونی و غیر‌قابل پذیرش است.

حال چنانچه دادگاه بدون در نظر گرفتن این شرایط، خواسته را بپذیرد و براساس آن رأی صادر نماید، آیا دادگاه تجدیدنظر می‌تواند با ایراد اشکال به پذیرش تغییر خواسته، حکم بدوی را نقض نماید؟ در این صورت، آیا رسیدگی به موضوع باید به دادگاه بدوی ارجاع شود یا دادگاه تجدیدنظر می‌تواند رأی ماهوی موافق با خواسته را صادر کند؟

از آنجا که در فرض پرسش، دادگاه بدوی بدون توجه به شرط دوم؛ یعنی مربوط بودن خواسته تغییر یافته با دعوای اول و ناشی از یک منشأ بودن، به این خواسته رسیدگی و حکم صادر نموده است، به علت عدم رعایت مقررات قانونی، رأی صادر شده قابل نقض می‌باشد. به سبب آن که خواهان با تغییر خواسته از خواسته اول خود اعراض نموده و خواسته دعوا همان خواسته تغییر یافته است که قابلیت استماع ندارد، بنابراین دادگاه تجدیدنظر پس از نقض رأی، قرار رد دعوا را صادر خواهد نمود.

همچنین باید توجه داشت که دادگاه بدون درخواست خواهان دعوی نمی تواند اقدام به تغییر خواسته نماید . و تغییر خواسته بایستی که صریحا از دادگاه درخواست شده باشد

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

1 پاسخ
  1. سید محمد سجاد حسینی
    سید محمد سجاد حسینی says:

    در صورتی هم که تغییر خواسته شرایط ۲ گانه مورد اشاره را داشته باشد ؛ لیکن خواسته جدید شروط مخصوص به خود را نداشته ، مثل اینکه خواسته اولیه الزام به تمکین باشد و خواهان خواسته را در اولین جلسه به ازدواج مجدد تغییر داده باشد لیکن در خواسته جدید شروط لازم من جمله عدم تمکین زوجه و محکومیت مشارالیها به تمکین ثابت نباشد ؛
    دادگاه حکم به رد دعوا صادر می نماید.

    پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *