ارش در خیار رویت و تخلف وصف

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

اگر طرف قرارداد مورد معامله را فاقد اوصافی بیابد که در ذهن داشته است ، برای رفع ضرر از خود ، خیار فسخ معامله را پیدا می کند ، ولی نمی تواند از بابت این کمبود « ارش » بگیرد ( مواد ۴۱۰ و ۴۱۳ ق . م ) در خیار عیب ، یا فقدان وصف سلامت ، زیان دیده دو اختیار دارد و می تواند یا عقد را فسخ کند یا آن را نگاه دارد و « ارش » بگیرد ( ماده ۴۲۲ ق . م ) بدیهی است که فقدان همه اوصافی که برای مورد معامله می اید در نگاه عرف « عیب » نیست و گاه وصفی است که رغبت ها را بر می انگیزد و نبودن آن عیب هم بشمار نمی آید . بهترین وکیل تهران

از این فرض می گذریم ، چرا که اگر مورد معامله در صورت تخلف از وصف نیز سالم باشد ، خیار عیب و رویت با هم برخورد نمی کند و هر کدام قلمرو ویژه خود را دارد . لیکن در صورتی که وصف معهود چنان به سلامت کالا مربوط باشد که فقدان آن عیب به شمار آید ، آیا زیان دیده از هر دو خیار بهره مند می شود یا یکی از آن دو ؟ و اگر یکی از دو خیار محقق شود کدامیک مقدم است ، خیار عیب یا رویت ؟ وکیل پایه یک دادگستری

دادن تفاوت بهای کالایی که دارای وصف معهود است با آنچه عقد نسبت به آن واقع شده ، باعث سقوط خیار نمی شود ، زیرا فرض این است که مورد معامله عین شخصی است و دو طرف نظر داشته اند که آن عین دارای وصف مشروط باشد . دادن تفاوت بها ممکن است در پارهای موارد ضرر مالی ناشی از عقد را جبران کند ، ولی باید دانست که انگیزه های گوناگونی باعث انعقاد قرارداد می شود که دادن سرانه نمی تواند آن را تامین کند . برای مثال ، اگر شخصی بخواهد بمنظور ایجاد کارگاه ، ملکی را که به محل سکونت او را ه عبور دارد به دست آورد و بر مبنای همین وصف نیز ندیده آن ملک را به بهای سنگین تر از متعارف بخرد ، سپس با مشاهده ملک دریابد که چنین راه عبوری وجود ندارد و باغ همسایه مانع از دستیابی او به محل سکونت است ، آیا دادن تفاوت قیمت این ملک با زمینی که از باغ همسایه حق عبور دارد هدف او را تامین می کند ؟ و آیا می توان ادعا نمود که ضرر ناشی از فقدان وصف با دادن پول جبران می شود ؟

هیچ منعی وجود ندارد که در یک عقد چند خیار با هم بوجود آید و سبب حقوقی را نباید با مباحث فلسفی در آمیخت و ادعا کرد که از یک سبب تنها یک اثر صادر می شود . در موردی که شرایط خیار عیب و رویت هر دو جمع است ، زیان دیده می تواند به هر کدام که مصلحت می داند استناد نماید . برای مثال اگر ترجیح می دهد که معامله را حفظ کند و « ارش » بگیرد باید از خیار عیب استفاده کند و خیار رویت را مسکوت گذارد .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *