اقاله عقد

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

در تعریف اقاله می توان گفت که اقاله عبارتست از « تراضی دو طرف عقد بر انحلال آن »[۱] اقاله وسیله  انحلال و فسخ قرارداد است و به تبع این اثر اصلی گاه نیز وسیله سقوط تعهد می شود و لیکن در اکثر موارد ، اقاله تعهدی را ساقط نمی نماید.

اقاله یک عمل حقوقی است که برای صحت آن شرایط اساسی صحت معاملات لازم است و اثر آن از زمان اقاله است نه از زمان عقد. اقاله بر عقد صحیح عارض می شود و تاثیر آن را در آینده متوقف می سازد.بهترین وکیل تهران

اثر اقاله همانطور که گفتیم محدود به انحلال عقد پیشین نمی شود، آثار به جای مانده از آن عقد را نیز در آینده از بین می برد و به همین دلیل درباره ماهیت آن اختلاف شده است. فقهیان امامیه و از جمله شیخ طوسی معتقدند که اقاله فسخ بیع است. فقهیان مالکی آن را بیع شمرده اند. ابوحنفیه اقاله را نسبت به دو طرف معامله« فسخ» می داند و در حق دیگران بیع می شمارد.

قانون مدنی پیرو نظریه فقهای امامیه است. درست است که اثر اقاله به طور معمول فراتر از  انحلال عقد می رود، و دو عوض را به جای نخستین برمی گرداند. اما باید توجه داشت که اقاله کنندگان همه این آثار را به عنوان بازگشت وضع خود به جای نخستین اراده می کنند و نمی خواهند معامله جدیدی بر پا کنند و در واقع اگر دو طرف از مرز تفاسخ و ازاله آثار عقد گذشته و از مرمت آنچه تلف یا ناقص شد: فراتر روند، عمل حقوقی آنان اقاله نامیده نمی شود. پس اثر اقاله در واقع فسخ عقد است نه معامله جدید منتها، معنای فسخ، چنانچه دو طرف خواسته اند تنها  انحلال عقد نیست و زوال آثار عقد نسبت به آینده نیز هست.وکیل پایه یک دادگستری

برای دریافت متن کامل این “مقاله” با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *