اهداف اخلاقی مجازات زندان

اهداف اخلاقی مجازات زندان

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

***مرتضی امیری***

در این نوشته به بررسی اهداف اخلاقی مجازات زندان می پردازیم .

الف : تحقق عدالت بهترین وکیل تهران

فرض این است که قوانین مصوّب مراجع قانونگذاری عادلانه هستند و ضرورت دارد که تمام افراد اجتماع حتی مخالفین به جهت مقبولیت عامه به آن احترام بگذارند. از طرفی دیگر، با نقض قانون و سرپیچی از آن چه مورد قبول عامه مردم است در واقع به حقوق افراد اجتماع ظلم شده فلذا ضرورت دارد قانونگذار جهت نیل به عدالت و برقراری نظم از دست رفته و محو ظلم انجام گرفته از خود ابتکاری به خرج داده تا مجرم به مکافات عمل خویش برسد. در شریعت اسلام آن طور که در قرآن کریم نیز خداوند متعال فرموده‏اند یکی از اهداف بعثت پیامبران اجرای قسط و عدل است و عدل آن چنان اهمیت دارد که یکی از اصول دین مبین اسلام محسوب می‏گردد.

ب : ارضای افکار عمومی

ارتکاب جرم چون همان طور که پیشتر گفته شد نقص قانونی است که مورد قبول عموم افراد جامعه است لذا علاوه بر این که معمولاً دارای مخاطب معینی است و به اصطلاح بزه‏دیده یا مجنی علیه آن مشخص و معین است موجب خشم و نفرت افکار عمومی می‏گردد. شاید بتوان گفت، بدین لحاظ است که در برخی از سیستم‏های حقوقی این نمایندگان مردم جامعه هستند که باید در خصوص مجرم بودن یا نبودن و استحقاق اعمال کیفیات مخفّفه یا عدم استحقاق آن نسبت به مجرمین اظهارنظر نمایند. لذا اعمال کیفر باعث می‏شود تا از خشم و نفرت مردم نسبت به مجرم کاسته شده و افکار پریشان و مضطرب آسوده‏تر بیاسایند و مطمئن باشند خطاکاران هیچ‎گاه در صورت تخلف مصون از تیغ برنده قانون نخواهند بود. امروزه اعمال مجازات و رسیدگی به برخی جرایم نیاز به شکایت شاکی خصوصی نداشته و بلکه برعکس قضات تکلیف یافته‏اند تا بدون طرح شکایت از سوی بزه‏دیدگاه مستقیم جرم، جهت حفظ نظم و ارضای افکار عمومی، خود رأساً تبهکار را تحت تعقیب قرار داده و مجازات نمایند. حتی در این موارد اعلام و انصراف شاکی از شکایت خصوصی و اعلام گذشت بدون قدی و شرط تنها مسقط حقوق شخصی بزه‏دیده بوده و فقط قاضی تا میزان مشخص و معینی امکان اعمال کیفیات مخففه را یافته است. نمونه این مقررات جرایمی از قبیل، قتل عمدی مخلّ نظم عمومی، کلاهبرداری و خیانت در امانت … زیرا، اگرچه ممکن است مجرم یا مجرمین به طرقی رضایت شاکی خصوصی را جلب نمایند ولی هرگز قادر نخواهند شد افکار عمومی را راضی نمایند و در این صورت جهت ارضای افکار عمومی ضرورت دارد که قاضی مجازات قانونی را اعمال نماید.

ج : جلب رضایت مجنی علیه

قبل از آن که اجتماع از وقوعن جرمی مطلع و سپس مضطرب گردد این مجنی علیه است که به طور مستقیم و بی‎واسطه تحت تأثیر اعمال مجرمانه مجرم قرار گرفته و از این طریق ممکن است دچار زیان مالی و جانی و حیثیتی شده باشد. بدین جهت است که باید به چنین فردی تشفی خاطر داد و سعی کرد لطمات وارده به او را جبران کرد زیرا اگر او تصور نماید آن که مقررات اجتاعی را نقض کرده و به او زیان رسانده بدون آن که هیچ گزندی از سوی اجتماع به او برسد به زندگی عادی خویش در جامعه ادامه می‏دهد. بی‏شک بعید نخواهد بود که خود دست به انتقام‏جویی زده تا جبران خسارت را نماید. به این جهت است که قانونگذار سعی کرده تا حد امکان حقوق از دست رفته مجنی علیه را بازپس گرفته تا رضایت وی جلب گردد.

قابل ذکر است که اساساً رسیدگی به برخی از جرایم و اعمال کیفر به مجرمین در واقع فقط جهت جلب رضایت مجنی علیه است و در چنین صورتی اگر وی طرح شکایت نکند نه تنها قاضی به دنبال چنین مجرمی جهت رسیدگی به اتهام وی نخواهد رفت بلکه در این صورت ممنوع از هر گونه اقدامی خواهد بود. جرایمی چون صدور چک بلامحل، مزاحمت تلفنی، تصرف عدوانی و … از جمله این جرایم است. همچنین قانونگذار برخی مواقع برای جلب رضایت مجنی علیه در جرایم مالی به وی این امتیاز را داده تا بدون تشریفات طولانی حقوقی مبادرت به تقدیم دادخواست ضرر و زیان نموده و جهت حمایت از وی و اخذ خسارات وارده به وی صدور دستور زندانی شدن محکوم علیه تا زمان پرداخت خسارات وی را پیش‏بینی کرده است. برای نمونه ماده ۶۹۶ قانون تعزیرات مصوب ۲/۳/۷۵ مجلس شورای اسلامی در این رابطه می‏گوید: «در کلیه مواردی که محکوم علیه علاوه بر محکومیت کیفری به رد عین یا مثل مال یا ادای قیمت یا پرداخت دیه و ضرر و زیان ناشی از جرم محکوم شده باشد و از اجرای حکم امتناع نماید در صورت تقاضای محکوم له دادگاه با فروش اموال محکوم علیه به جز مستثنیات دین حکم را اجرا یا تا استیفاء حقوق محکوم له، محکوم علیه را بازداشت خواهد نمود …»

برای دریافت متن کامل این “مقاله” با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید.

*****گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید*****
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *