بازداشت ملکی که سابقه ثبتی ندارد

نظرات

پرسش : آیا ملکی را که دارای سابقه ثبتی نیست ولی در تصرف بدهکار می باشد و دارای سند عادی است ، می توان توقیف نمود؟ بهترین وکیل تهران

گروه وکلای سفیر صلح : املاکی که مالکیت آن ها از سوی اشخاص به استناد قاعده ید و یا سند عادی محرز است قابلیت توقیف را دارد ؛ کما این که ماده ۱۰۱ قانون اجرای احکام مدنی در این زمینه بیان می دارد : « توقیف مال غیر منقولی که سابقه ثبت ندارد به عنوان مال محکوم علیه وقتی جایز است که محکوم علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد و یا محکوم علیه به موجب حکم نهایی مالک شناخته شده باشد . » بنابراین توقیف مال غیر منقولی که به استناد ید با سند عادی مالک آن مشخص است و به طور کلی اموال غیر منقولی که سابقه ثبتی ندارد اشکالی ندارد واز جهت حفظ حقوق مدنی این امر ضروری نیز می باشد . در همین راستا اداره حقوقی است طی نظریه مشورتی شماره ۵۱۶۵/۷ ، مورخ ۲۵/۹/۱۳۵۹ ، خود توقیف مال غیر منقول ثبت نشده را تایید نموده است و پاسخ به این سوال که آیا بازداشت منزل محکوم علیه که با سند عادی خریداری نموده است جایز است یا نه ، اعلام داشته است که محکوم له می تواند مال یا اموال محکوم علیه را برای تامین محکوم به ، به قسمت اجرا معرفی کند و قسمت اجرا مّکلف به قبول آن است و بدون تردید بایستی اقدام به توقیف اموال محکوم علیه گردد . مال توقیف شده ممکن است مال منقول یا غیر منقول باشد ودر مورد اموال غیر منقول داشتن سابقه ثبتی لازم نیست ؛ بلکه به صراحت ماده ۱۰۱ قانون اجرای احکام توقیف مال غیر منقول که سابقه ثبتی ندارد به عنوان مال محکوم علیه در صورتی که محکوم علیه درآن تصرف مالکانه داشته باشد جایز و بلااشکال است.

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور          حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۲۴۵۰۸۰ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *