باز خرید سهام شرکت

اگرچه خرید سهام شرکت توسط خود شرکت به موجب ماده ۱۹۸ ممنوع است ؛ لکن ” بازخرید ” سهام توسط شرکت مجاز است .

با این توضیح که در حالت بازخرید ، شرکت سرمایه خود را به اندازه سهم یک یا چند نفر از سهامداران کاهش می دهد . در این حالت سهام بازخرید شده توسط شرکت تملک نمی شود ، بلکه با پرداخت قیمت آن ، سهامدار از شرکت خارج و سهام او ابطال می گردد .

در ماده ۶۵ همین قانون به این عملیات اشاره شده و بازخرید سهام را تا زمانی که شرکت اوراق قرضه قابل تعویض با سهام دارد ، ممنوع کرده است .

باز خرید سهام موجب کاهش سرمایه شرکت می شود ، از این رو  باید مقررات کاهش سرمایه شرکت رعایت شود ، بهای سهام بازخرید شده  ، به میزان مبلغ اسمی سهم از محل سرمایه شرکت و مازاد آن از محل ذخیره شرکت پرداخت می شود .

و اگر به کمتر از مبلغ اسمی بازخرید شود ، مابه التفاوت ذخیره شده و یا بین سهامداران تقسیم می شود . اگر سهام موسس باز خرید شود بهای آن نباید از محل سرمایه شرکت پرداخت شود ، چون این سهام متضمن قسمتی از سرمایه شرکت نیست .

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور          حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۲۴۵۰۸۰ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *