تهدید دیگری و الزام به دادن سند

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...

*** مرتضی امیری ***

بند اول : عنصر قانونی بهترین وکیل تهران

طبق ماده ۶۶۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ بخش تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده : « هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به او می باشد را از وی بگیرد از سه ماه تا ۲ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد . »

در رابطه با عنصر قانونی این جرم موارد ذیل قابل توجه است : وکیل پایه یک دادگستری

الف : موضوع اخذ امضاء یا مهر، به عنف عبارت است از الزام دیگری؛ یعنی قربانی جرم به امضاء یا مهر بر روی سند یا نوشته ای که به او ارائه می شود یا گرفتن زور مدارانه ی سند یا نوشته ای است که متعلق به مجنّی علیه و یا سپرده به او می باشد.

ب ـ کار برد امضای سند و یا نوشته، باید مبتنی بر الزام به تعهد، شناسایی حقی و یا انجام قبلی تعهدی باشد، مانند به رسمیت شناختن دین و بدهی به مُکâرِه و یا دیگری؛ وعده و یا قبول هر نوع تعهّدی با دادن رسید اجباری پرداخت وجه به نحوی که به دارائی وی لطمه وارد نموده و یا زیان آور باشد.

بدین ترتیب، در صورتی که امضاء یا نوشته تنها شئون و حیثیت و احترامات دیگری را به مخاطره بیندازد، موضوع از شمول مقررات ماده ۶۶۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ بخش تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده خارج بوده و به ماده ۶۶۹ قانون مزبور مربوط می شود .

با وجود این، در صورتی که دارائی شخص در معرض خطر باشد، به رغمِ، شرایط زیر، باز جرم محقق می شود، مانند :

۱ ـ  در خصوص بطلان سند یا قابلیت ابطال آن در مراجع قضایی، مثل انتقال یا هبه ی تهدیدآمیز مال غیر منقولی که قانونآ انتقال رسمی آن منوط به تنظیم سند رسمی در دفتر اسناد رسمی باشد و یا قابلیت ابطال نوشته یا سندی که به امضای محجوری رسانده باشند و بتوان متعاقبآ آن را از اعتبار انداخت در این قبیل موارد، جرم قابل تحقق است .

۲ ـ  در صورت وجود امکاناتی برای مجنیّ علیه تا بتواند حقوق خود را بعد از وقوع جرمِ اخذ سند یا مهر و امضاء به عنف نیز به اثبات رسانده و حفظ کند، باز جرم قابل تحقق است. مثل اخذ چک سفید امضایی به عنف، وقتی امضاء کننده بتواند از طریق بانک و مراجع قضایی مانع از پرداخت وجه آن به مرتکب جرم شود. در این صورت نیز، جرم قابل تحقق است .

۳ ـ امکان دارد، اخذ امضاء یا نوشته به عنف، به زیان شخص صادر کننده یا امضاء کننده ی سند نباشد. مثل موردی که اخذ امضاء به عنف از مدیر عامل یک شرکت در یک سند، به زیان سرمایه و دارائی شرکت باشد و نه شخص مدیرعامل و یا مسئول دیگری در شرکت، باز جرم قابل تحقق است .

۴ ـ گاهی اخذ سند به عنف، در شرایطی واقع می شود که مرتکب بعد از اخذ امضاء نمی تواند از آن سند استفاده نماید. در این صورت، جرم در همان شرایط اخذ امضاء یا مهر به عنف موضوع ماده ۸۸۶ قانون مجازات اسلامی؛ یعنی اخذ سند، یا وجه و یا مال به عنف قابل تحقق است .

بنددوم : عنصر مادی

این جرم از جرایم مرکب می باشد بدین معنا که رکن مادی این جرم را از دو رفتار تشکیل شده است اول استفاده از جبر و قهر و یا اکراه و تهدید دیگری و دوم اخذ نوشته، سند، امضاء و یا سایر موارد مذکور در ماده.

در این ماده جبر و قهر هر دو به معنای عنف و زور می باشد ، لذا دو کلمه مذکور هم معنا می باشند. اکراه مذکور در این ماده از ریشه کره به معنای وارد آوردن فشار از خارج بوده و تهدید هم چنان که بیان شد به معنای ترساندن است. بنابراین مقصود از تهدید در این ماده آن است که مجرم عملی را انجام دهد که در نتیجه آن بزه دیده ترسیده و نوشته یا سند یا … را به بزهکار ارائه دهد. اینکه آیا این جرم مقید است یا مطلق نیازمند بررسی می باشد. با عنایت به مرکب بودن جرم، بزهکار می بایست دو رفتار را مرتکب شود نخست، اعمال جبر و قهر یا اکراه و تهدید و دوم، گرفتن نوشته.

بند سوم : عنصر معنوی

جرم مذکور بزهی مقید می باشد و در صورتی که رفتار نخستین یعنی تهدید و اکراه صورت گیرد ولی فرد نوشته، سند یا امضاء یا … را ندهد تنها شروع به جرم محقق شده است. با توجه به این امر در رکن روانی مجرم باید علاوه بر اراده آزاد در تهدید و اکراه، سوء نیت خاص نیز داشته باشد؛ بدین معنا که قصد وی از اعمال تهدید گرفتن سند یا امضا یا نوشته یا مهر باشد . بنابراین مرتکب باید با قصد مجرمانه اقدام به ارتکاب جرم مزبور نموده باشد، ولی انگیزه ی مشروع مانع از تحقق جرم نیست؛ مانند طلبکاری که برای دریافت مستند طلب واقعی خود مبادرت به دریافت امضاء یا سند از طریق اعمال زور و تهدید نماید. مشروعیت و واقعیت طلب و هدف اخذ سند یا امضاء مانع از تحقق جرم نیست و جرم قابل تحقق و احراز است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *