تعهد وکیل به رعایت مصلحت موکل و ضمانت اجرای آن

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (4 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...

وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را رعایت نماید ، زیرا در بسیاری از امور موکل خواست آن را نمی یابد تا درباره ی همه ی جزئیات کار وکالت تعلیم لازم را بدهد یا ضرورتی نمی بیند ، پس چگونگی اجرای وکالت را به امانت داری  و مراقبت وکیل وا می گذارد . اذن موکل مقید بر این است که وکیل به سود او کلام بر می دارد و چون امینی دلسوز مصلحت او را در نظر داشته باشد (کاتوزیان ،۱۸۱:۳۷۶ ). بهترین وکیل تهران وکیل پایه یک دادگستری

وکیل باید در تصرفات خود ، با کمال دلسوزی و رعایت مصلحت موکل عمل نماید ، مثلا هر گاه وکالت در فروش مال به کسی داده شده باشد .

وکیل باید آن را نقد و به ثمن المثل یا کمتر بخرد (امامی :۲۲۴،۱۳۸۱).

ماده ۶۶۷ ق. م هم در این مورد مقرر می دارد : « وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات نماید و از آن چه که موکل بالصراحه به او اختیار داده یا بر حسب قرائن و عرف و عادت داخل اختیار اوست، تجاوز نکند . »

بنابراین وکیل باید در تمام اقدامات خود به نیابت از موکل ، مصلحت او را رعایت نماید و بر خلاف مصلحت او گام بر ندارد .

در حقوق انگلیس هم هر نماینده ای که در قبال مورد عمل می کند در اعمال خود باید دقت و مهارت و هوشمندی را رعایت کند و ملزم به رعایت آن می شود این دقت و مهارت معمولا در همه ی کارها مخصوصا در حرفه و تجارت رعایت آن ضروری است مثلا یک دلال موظف است که کالا را کمتر از پیش بینی قیمت قابل تحصیل بفروشد ( فلیپ :۲۰،۱۹۵۲) .

به طور کلی می توان گفت که اگر وکیل مصلحت موکل را رعایت نماید عمل او فضولی خواهد بود ، اما باید چند نکته را در این مورد بررسی کرد :

الف- اگر در موردی که وکیل عمدا مصلحت موکل را نادیده می گیرد و به سود خود اقدام می کند بر طبق ماده ۱۰۷۴ ق . م عمل او غیر نافذ خواهد بود یعنی فضولی است ، علت این امر هم آن است که به مقتضای امانت رفتار نکرده و هنگام انجام وکالت به مصلحت و نیابت او نمی اندیشیده و به آن عنوان تقسیم نگرفته است ، و معامله را به سود خود انجام داده و از هر دو نیابت تجاوز کرده است .به همین جهت طبیعی است که باید کار او نفوذ حقوقی نداشته باشد ، به ویژه اگر ، با صرف معامله برای سوء استفاده از اختیار تبانی کرده باشد ( کاتوزیان  :۱۸۱،۱۳۷۶ ) .

بنابراین با توجه به ماده ای که ذکر شده ومطالب بیان شده اگر وکیل به عمد مصلحت موکل را رعایت نکند عمل اش فضولی و در برابر موکل مسئول خواهد بود .

ب- در موردی که وکیل در حدود متعارف رفتار کرده باشد با وجود این معامله به مصلحت موکل واقع نشود ، در صحیح بودن عمل بین حقوقدانان فقها اختلافی وجود ندارد ، مثلا طباطبائی یزدی در این مورد می گوید :” اگر وکیل در حدود متعارف عمل کرده باشد لکن با وجود این ، معامله به مصلحت موکل واقع نشود ، باید معامله را نافذ شمرد ، زیرا تعهد وکیل در اجرای وکالت ، تنها در مراقبت و تمهید مقدمات وسیله است و از او جز این نمی توان انتظار داشت که به قصد نیابت و رعایت مصلحت موکل ، در حدود اختیارات و عرف  کوشش نماید و فرض بر این است که در این حد عمل کرده است ، در عین حال اتفاقا به مصلحت موکل انجام شده است (طباطبایی یزدی ، ۱۴۲۰ : ۲/۱۲۷) .دکتر امامی هم در این مورد مرقوم می دارند :”چنانچه وکیل در انجام عمل مواد وکالت با مصلحت موکل را در نظر بگیرد ولی پس از معامله معلوم شود که عمل بر خلاف مصلحت موکل واقع شده است آن معامله صحیح می باشد ، زیرا عمل وکیل در حدود وکالت انجام گرفته است و در صورتی که موجبات فسخ به جهتی از جهات مانند خیار عبن و خیار تدلیس موجود باشد موکل می تواند آن را فسخ نماید ( امامی ، ۱۳۸۱:۸۲۰)  .

بنابراین در موردی که وکیل در حدود متعارف رفتار کرده ولی اقدامش به مصلحت موکل نباشد اقدامات وکیل را باید نافذ دانست .

ج – در طرفی که وکیل قصد خیانت یا تجاوز ندارد ، ولی در نتیجه عدم مراقبت و احتیاط لازم عمل حقوقی انجام می دهد که یه مصلحت موکل نیست ، دکتر کاتوزیان در این باره می گوید : ” فرض این است که وکیل به قصد نیابت و رعایت مصلحت موکل اقدام کرده است و تحصیل نتایج بی مبالاتی یا ناآگاهی وکیل بر موکل ، که خود او را بر گزیده است و بر کارش نظارت دارد ، منطقی تر از بی اعتبار ساختن معامله ای است که طرف قرارداد با اعتماد به ظاهر انجام داده است ( کاتوزیان ،۱۳۸۶:۷۲) . اما فقها معتقد به فضولی بودن معامله هستند (نجفی ،۱۴۱۸:۲/۱۷۲).

با توجه به مطالب که گفته شد به نظر می رسد عدم مراقبت و احتیاط لازم نمونه باشد عدم رعایت مصلحت موکل است و در این مورد باید حق را به فقها داد و گفت در مواردی که اقدامات وکیل ناشی از عدم مراقبت و احتیاط های لازم باشد عمل وکیل فضولی و تنفیذ یا دادن در اختیار موکل خواهد بود لازم به ذکر است اگر خسارتی خواهد بود ، و از آنجا که تعهد به رعایت مصلحت یک تعهد قانونی است یعنی قانون به واسطه ی عمل انسان به عقد بار می کند مسئولیت ناشی از آن هم مسئولیت غیر قراردادی خواهد بود .

همان گونه که دکتر طاهری هم گفته اند :” تعهد وکیل در اجرای وکالت تنها در مراقبت و تمدید مقدمات به وسیله است .” تعهد وکیل را در رعایت مصلحت موکل یک تعهد به وسیله اسست نه تعهد به نتیجه ، پس اقامه ی دلیل بر عهده ی موکل است زیرا وکیل امین است در صورتی مسئول می باشد که تعدی و تفریط کرده باشد.

*****گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید*****
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *