تعیین محل اجرای تعهدات در قراردادهای الکترونیکی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

تعیین مکان تشکیل قراردادهایی که طرفین از طریق وسایل الکترونیکی منعقد می کنند در تعیین محل اجرای تعهدات قراردادی نیز تاثیر مستقیم دارد . با توجه به ماهیت فضای الکترونیکی و جهانی بودن شاهراههای ارتباطی ، شبکه ها و دسترسی های الکترونیکی و این که از هر کجای جهان ، اعم از کشورها ، شهرها ، روستاها و از دریا و صحرا و آسمان و حتی فضای خارج از جو ، دسترسی به شبکه های ارتباطی الکترونیکی ، اینترنت و لایه های خدماتی آن از جمله سیستم پست الکترونیکی ، مقددور و رایج است ، تعیین مکان تشکیل قراردادهای الکترونیکی در بسیاری از موارد دارای پیچیدگی های خاصی است و حتی در مقایسه با تعیین زمان اینگونه قراردادها نیز محتاج تامل و اندیشه ورزی است . بهترین وکیل تهران

در نظریه ارسال ، محل اجرای تعهدات قراردادی ، اولین جایی است که داده پیام حاوی قبول در طی مسیر به سوی مخاطب ، از کنترل فرستنده خارج می شود . به خاطر ساز و کارهای خاص شبکه های ارتباطی رایانه ای ، تعیین مکان اجرای تعهدات قراردادی بر اساس نظریه ارسال ، بسان قراردادهای غیر الکترونیکی که نامه حاوی قبولی از طریق پست دستی برای مخاطب ارسال می شود ، ساده نیست . وکیل پایه یک دادگستری

مثلا در صورتی که محل تجارت در تهران و سیستم اطلاعاتی پست الکترونیکی او « یاهو » باشد و در آتلانتا قرار دارد و خود او در زمان اعلام قبولی در شهر پاریس بسر می برد ؛ در اینصورت می خواهیم بدانیم محل اجرای تعهدات کجاست ؟

نخست فرض می کنیم اعلام قبولی با پست الکترونیکی در وضعیت خط خاموش صورت گرفته است . در این وضعیت داده پیام حاوی قبولی پس از تهیه توسط کاربر بر روی رایانه وی در شهر پاریس قرار دادر . بنابراین با زدن دکمه « ارسال » توسط کاربر ، مکانی که داده پیام از کنترل فرستنده خارج می شود شهر پاریس است اما صندوق پستی الکترونیکی که به عنوان نخستین منزل ، داده پیام در آن می افتد در شهر آتلانتا واقع است .

در صورت اعلام قبولی با پست الکترونیکی در وضعیت خط روشن ، داده پیام حاوی قبولی از ابتدا بر روی سیستم اطلاعاتی مرکز خدمات رسان پست الکترونیکی کاربر در آتلانتا ، تولید و نگهداری می شود و هنگامی که کاربر دکمه « ارسال » را می زند ، مکانی کهتعهدات قراردادی باید اجرا شود  ، شهر آتلانتا است .

اما با توجه به نظریه دریافت ، در صورتی که بازرگان داده پیام حاوی قبولی را با سیستم پست الکترونیکی خط روشن دریافت کند ، چون داده پیام بر روی سیستم اطلاعاتی مرکز خدمات رسان پست الکترونیکی یاهو در شهر آتلانتا برای وی دسترس و قابل ملاحظه می شود . بنابراین شهر آتلانتا مکان اجرای تعهدات قراردادی خواهد بود . در صورتی که سیستم پست الکترونیکی وی در وضعیت خط خاموش باشد ، برای اینکه داده پیام در اختیار بازرگان قرار گیرد ، باید از سیستم مرکز خدمات رسان پست الکترونیکی یاهو به رایانه بازرگان در شهر پاریس منتقل شود . پس از این انتقال است که « دریافت » محقق می شود و داده پیام حاوی قبولی در اختیار بازرگان قرار می گیرد . از اینرو در وضعیت خط خاموش ، محل تشکیل قرارداد شهر پاریس است و محل اجرای تعهدات نیز همانجاست .

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که هیچکدام از دو نظریه ارسال و دریافت ، برای تعیین مکان اجرای تعهدات قراردادی در قراردادهای الکترونیکی ، راه حلهایی مناسب به نظر نمی رسد و با ماهیت جهانشمول و به عبارتی لا مکانی شبکه های الکترونیکی همخوانی ندارد و بهتر است کارکرد اصلی این دو نظریه محدود به نظام سنتی پست دستی باقی بماند و در صورت حد اکثری ، تا حدودی برای تعیین زمان تشکیل قراردادهای الکترونیکی استفاده شود .

در حقوق انگلستان هیچ اشاره ای در خصوص انعقاد قرارداد یا مسائل زمانی ( از قبیل زمان ارسال و دریافت پیام ) نشده است . آیین نامه تجارت الکترونیک انگلستان مصوب ۲۰۰۲ متضمن ماده ای که بیانگر این باشد که چه زمانی پیام را ارسال شده یا دریافت شده محسوب کنیم ، نیست .

این آیین نامه بسیاری از مواد « دستورالعمل تجارت الکترونیک اتحادیه اروپا مصوب ۲۰۰۰ » را در ۲۱ آگوست ۲۰۰۲ در سطح انگلستان لازم الاجرا نمود . ماده ۱۱ دستورالعمل چنین بیان می کند : « دولت های متعاهد باید اطمینان حاصل کنند که جز در صورت توافق بین طرفین غیر مصرف کننده ، در مواردی که گیرنده خدمات ، سفارش خود را از طریق وسائل الکترونیکی صورت داده باشد ، اصول ذیل اعمال می شوند :

ـ ارائه دهنده خدمات باید وصول سفارش گیرنده را در مدت زمان معقول و از طریق وسائل الکترونیکی تصدیق کند ؛

ـ فرض می شود که سفارش و تاییدیه وصول ، هنگامی دریافت شده که مخاطب بتواند بدان دسترسی یابد . »

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *