تقسیم ارث 

 

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

خانم ش .د از مشهد پرسیده اند که اگر متوفی پدر و مادر داشته باشد وضعیت تقسیم ارث چگونه است و سوال دوم اینکه اگر میت یک فرزند داشته باشد آیا به نوه ها هم ارث می رسد؟
با تشکر از راهنمایی شما

پاسخ:

در پاسخ به پرسش اول این خانم باید عرض کنم که مستند به ماده ۹۰۸ قانون مدنی هرگاه پدر یا مادر متوفی یا هر دو ابوین او موجود باشند با فرض یک دختر و با فرض هر یک از پدر و مادر یک ششم ترکه و فرض دختر نصف یا یک دوم آن خواهد بود و مابقی بین تمام وراث به نسبت فرض آنها تقسیم می شود . اما هرگاه پدر یا مادر متوفی یا هر دو ابوین او موجود باشند و متوفی دو یا چند دختر داشته باشد فرض تمام دختران دو سوم ترکه خواهد بود که به طور مساوی میان آنها تقسیم می شود و فرض هریک از پدر و مادر یک ششم و مابقی اگر باشد بین تمام ورثه تقسیم خواهد شد .

اما در رابطه با پرسش دوم شما مستند به ماده ۹۱۰ قانون مدنی هرگاه میت یا متوفی اولاد داشته باشد گرچه یک نفر ، نوه ارث نمی برد

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *