تقلب و کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

در زمینه تقلب و کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل ، تخلفاتی مانند ارائه کروکی جعلی، اعلام خسارت غیر واقعی، کلاهبرداری از بیمه با ایجاد تصادف ساختگی و دریافتن خسارت های مضاعف از چند شرکت بیمه نمونه هایی از کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل هستند . بهترین وکیل تهران

بعنوان مثال در یک مورد مالک یک خودرو که اتومبیل خود را در چند شرکت بیمه کرده بود تا پس از یک تصادف چند بار خسارت بگیرد، به جرم اقدام به کلاهبرداری به تحمل زندان محکوم شد. وکیل پایه یک دادگستری

در قضیه فوق ، فرد مذکور اتومبیل سواری خود را در بیش از ۱۰ شرکت بیمه نمود و پس از یک تصادف و دریافت خسارت از یک شرکت بیمه، تصویر برابر اصل گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی از همین تصادف را به چند شرکت بیمه دیگر ارائه کرد تا چند خسارت دریافت کند؛ اما با توجه به فعال شدن “بانک اطلاعات خودروهای بیمه شده” این کلاهبرداری کشف و با شکایت صنعت بیمه، شخص خلافکار دستگیر، محاکمه و به یک سال حبس محکوم شد.

بر اساس قانون، خرید بیمه نامه مسئولیت در مقابل شخص ثالث، برای دارندگان همه وسایل نقلیه موتوری اجباری است، اما نمی توان با بیمه کردن وسیله نقلیه نزد چند شرکت بیمه برای یک خسارت واحد چند برابر خسارت گرفت.

بر اساس ماده ۱۰و۱۱ قانون بیمه در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد بیمه گر فقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده است با قیمت واقعی مال مسئول خسارت خواهد بود وچنانچه بیمه گذار با قصد تقلب مالی را اضافه برقیمت عادله در موقع عقد قرارداد بیمه کند عقدبیمه باطل است وحق بیمه دریافتی قابل استرداد نیست . لیکن اگر قصد تقلب بیمه گذار ثابت نشود خسارت به نسبت ارزش مال محاسبه خواهد شد .

در سال در شهر لارنس ایالت ماساچوست آمریکا در یک تصادف ساختگی که با هدف کلاهبرداری از شرکت بیمه انجام شد ، یک نفر کشته شد . این واقعه سبب شد « دفتر مبارزه با کلاهبرداری در صنعت بیمه » در ایالت ماساچوست برنامه ای برای مقابله با کلاهبرداری و تقلب گسترده در شهر لارنس تدوین کند . بر اساس این برنامه به کسانی که اطلاعاتی درباره کلاهبرداری از شرکت های بیمه ارائه می کردند ، تا مبلغ پنج هزار دلار جایزه اعطا می شد ، مشروط بر آنکه این اطلاعات منجر به دستگیری و صدور حکم محکومیت خاطی در دادگاه می شد .

دلیل جانسون مدیر اجرائی دفتر ایالتی مبارزه با کلاهبرداری در صنعت بیمه گفت : « شهر لارنس مرکز کلاهبرداری از صنعت بیمه گفت : « شهر لارنس مرکز کلاهبرداری از صنعت بیمه در ایالت ماساچوست است و تقلب و کلاهبرداری به صورت گسترده ای در این شهر وجود دارد . بر اساس آمارهای بیمه اتومبیل ، در هر  ۱۰۰ تصادفی که در این ایالت رخ می دهد ، ۱۴۱ نفر ادعای آسیب دیدگی می کنند . این آمار خود میزان موارد مشکوک را مشخص می کند ؛ این وضعیت سبب افزایش حق بیمه های اتومبیل در این شهر شده است و  اهالی شهر می دانند چنین وضعیتی به دلیل رفتارهای تعداد اندکی از سوء استفاده کنندگان است . مرگ یکی از شهروندان در واقعه تصادف ساختگی نشان داد که هزینه های کلاهبرداری از مسائل مالی فراتر می رود »

مصادیق تقلب درخسارت بیمه های اتومبیل :

۱- جابه جائی راننده وسرنشین بمنظور :

الف: دریافت خسارت از محل ثالت اتومبیل

ب: فاقد گواهینامه بودن راننده

۲-جایگزینی راننده به جای راننده اصلی در مواقعی که راننده زمان حادثه فاقد گواهینامه بوده یا از مشروبات الکلی ومواد مخدر وروانگردان استفاده نموده است .

۳-مخدوش کردن تاریخ حادثه (در کروکی پلیس یا پذیرش بیمارستان )بمنظور انطباق تاریخ حادثه با زمان اعتبار بیمه نامه

۴- دستکاری در مدارک پزشکی “پرونده بالینی ” ومدارک پزشکی قانونی وافزایش درصدهای تعیین شده دیه

۵-جابه جائی وسیله نقلیه مقصر زمانی که وسیله اصلی فاقد بیمه می باشد با وسیله دارای بیمه نامه

۶- استفاده همزمان از بیمه ثالث وسیله مقصر وبیمه بدنه وسیله زیاندیده

۷-جابه جائی خودرو مقصر وزیاندیده در تصادفات خسارتی یا جانی بمنظور دریافت خسارت بیشتر با تبانی رانندگان

۸-خرید بیمه نامه بدنه برای خودروی تصادفی بعد از حادثه با نشان دادن خودروی مشابه از نظر رنگ ومدل وتیپ

۹-دستکاری ومخدوش کردن مدارک پزشکی، گزارش های پلیس و… به هنگام دریافت پرونده از مراجع واخذ کپی و برابر اصل کردن آنها

۱۰- استفاده از برش واصل بیمه نامه های مفقودی با ارائه به شرکت های بیمه وارائه خودروهائی که یا قبلاٌ تصادف داشته اند یا از شرکت های دیگر خسارت دریافت کرده ویا فاقد بیمه نامه بوده اند .

۱۱- جابه جائی مصدوم

۱۲- صحنه سازی

۱۳- جلوه دادن فوت یا مصدومیت افرادبه دلیل حوادث رانندگی در حالیکه به دلایلی غیر از حادثه رانندگی در گذشته اند یا مصدوم شده اند

۱۴-ارتباط دادن صدمات قبلی با صدمات حادثه در پزشکی قانونی

۱۵-تطمیع نمایندگی های صدور ویا کارشناسان تصادف ودریافت بیمه نامه وگزارش از آنها بعد از وقوع حادثه

۱۶-جابه جائی قطعات خودروی سالم بیمه شده یا قطعات تصادفی در خودروهایی که قطعاتی مثل درب ها، گلگیرها، درب موتور و… پیچ ومهره ای است ودریافت خسارت

۱۷- آسیب رساندن به قسمت های از صورت با شیی تیز و شکست دندان ها یا بینی جهت استفاده از مبلغ بیشتری از دیه و یا نقص عضو .

همچنین راهکارهای جلوگیری از پرداخت خسارت من غیر حق ومقابله با متقلبین :

۱-ارتباط نرم افزاری شرکت های بیمه با پلیس راهنمائی ورانندگی، پلیس راه، آگاهی، کلانتری ها و پاسگاه های انتظامی

۲- هماهنگی شرکت های بیمه با پلیس در خصوص اخذ استعلامات و تحقیقات بیشتر

۳- ترغیب مقصرین حادثه در خصوص اعتراض به نظریات کارشناسی وعندالزوم تقبل پرداخت هزینه های مربوطه از سوی شرکت

۴-اخذاستعلام بیمه مرکزی و گرفتن اطلاعات مقصر وزیاندیده از این طریق جهت جلوگیری از دریافت خسارت مجدد از کوپن بیمه نامه شرکت دیگری (کد ملی طرفین)

۵- آموزش مستمر کارشناسان صدور وارزیابی خسارت بخش اتومبیل

۶-دقت کارشناسان بهنگام صدور بیمه نامه وتهیه عکس از مواضع خودرو بخصوص شاسی حک شده

۷-درج مهرخسارت با ذکر نقاط آسیب دیده بعنوان مقصر یا زیاندیده روی بیمه نامه های ثالث وبدنه

۸-تکمیل سوابق ورفع نواقص پرونده متشکله در کوتاهترین زمان بمنظور پیشگیری از تبانی وتقلب طرفین حادثه وارائه مدارک ساختگی قبل از صدور رأی دادگاه

۹-بروز رسانی سیستم استعلام های شرکت های بیمه وبیمه مرکزی بطوریکه اطلاعات خودرو بصورت آنلاین قابل رویت باشد .

۱۰-دقت در واگذاری مجوز صدور وبازدید اولیه به کارشناسان و نمایندگی ها

۱۱-استفاده از تجارب افسران بازنشسته ناجا در زمینه (کارشناسی تصادفات)

۱۲- اقدام به موقع در پرداخت خسارت ها به نحویکه امکان تقلب ومدرک سازی از افرادفرصت طلب سلب گردد.

۱۳- فعال سازی اکیپ های پرداخت خسارت سیار

۱۴-تشکیل جلسات مستمر کارشناسی با مسئولین قضائی، انتظامی، راهور

۱۵-حضور در دادگاه براساس ماده ۲۲ قانون اصلاح بیمه شخص ثالث ودفاع از حقوق شرکت .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *