تقلب و کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل

نظرات

تقلب و کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل

در این زمینه تخلفاتی مانند ارائه کروکی جعلی، اعلام خسارت غیر واقعی، کلاهبرداری از بیمه با ایجاد تصادف ساختگی و دریافتن خسارت های مضاعف از چند شرکت بیمه نمونه هایی از کلاهبرداری در بیمه های اتومبیل هستند .

بعنوان مثال در یک مورد مالک یک خودرو که اتومبیل خود را در چند شرکت بیمه کرده بود تا پس از یک تصادف چند بار خسارت بگیرد، به جرم اقدام به کلاهبرداری به تحمل زندان محکوم شد.

در قضیه فوق ، فرد مذکور اتومبیل سواری خود را در بیش از ۱۰ شرکت بیمه نمود و پس از یک تصادف و دریافت خسارت از یک شرکت بیمه، تصویر برابر اصل گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی از همین تصادف را به چند شرکت بیمه دیگر ارائه کرد تا چند خسارت دریافت کند؛ اما با توجه به فعال شدن “بانک اطلاعات خودروهای بیمه شده” این کلاهبرداری کشف و با شکایت صنعت بیمه، شخص خلافکار دستگیر، محاکمه و به یک سال حبس محکوم شد.

بهترین وکیل تهران در این زمینه معتقد است بر اساس قانون، خرید بیمه نامه مسئولیت در مقابل شخص ثالث، برای دارندگان همه وسایل نقلیه موتوری اجباری است، اما نمی توان با بیمه کردن وسیله نقلیه نزد چند شرکت بیمه برای یک خسارت واحد چند برابر خسارت گرفت.

بر اساس ماده ۱۰و ۱۱ قانون بیمه در صورتی که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد بیمه گر فقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده است با قیمت واقعی مال مسئول خسارت خواهد بود وچنانچه بیمه گذار با قصد تقلب مالی را اضافه برقیمت عادله در موقع عقد قرارداد بیمه کند عقدبیمه باطل است وحق بیمه دریافتی قابل استرداد نیست . لیکن اگر قصد تقلب بیمه گذار ثابت نشود خسارت به نسبت ارزش مال محاسبه خواهد شد .

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن  زبده ترین وکلا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *