تمکن مالی اسپانیا : راه های کسب مجوز اقامت در اسپانیا

در صورتی که مایلید مدت زمانی طولانی در اروپا زندگی کنید و نمی خواهید به ویزای توریستی وابسته باشید، ممکن است بخواهید درخواست یک اجازه اقامت در یکی از کشورهای اروپایی کنید . این روش در اسپانیا نسبتا آسان است ، چرا که قوانین مهاجرت در اسپانیا برای متقاضیان وفادار تر از سایر کشورهای اروپایی است. البته تمکن مالی اسپانیا امر مهمی است . حال سوال این است که محبوب ترین و ساده ترین راه برای تبدیل شدن به یک شهروند اسپانیایی چیست ؟  شما بایستی ثابت کنید که به اندازه کافی برای حمایت مالی خود در اسپانیا به مدت یک سال ، و یا خرید ملکی به ارزش ۰۰۰ / ۱۵۰۰ یورو و یا بیشتر تمکن مالی دارید و شما تمکن مالی اسپانیا را دارا هستید . در اولین مورد ، شما مجوز اقامت موقت دریافت می کنید و در مورد دوم ، ویزای به اصطلاح سرمایه گذاری ، یا ویزای اجازه کار و اشتغال به شما داده می شود. آماده سازی تمام مدارک لازم ۲ الی ۳ هفته طول می کشد. کل فرآیند معمولا می تواند در ۳ ماه به پایان برسد.

ذیلاً بهترین راههای کسب اقامت اسپانیا را معرفی خواهیم نمود :

۱ ـ مجوز اقامت غیر انتفاعی

این نوع اقامت ، مجوز کار را مجاز نمی داند و تنها این اجازه را می دهد که یک خارجی در اسپانیا بدون هیچ گونه فعالیت کاری یا شغلی زندگی کند. تحت این ویزا ، خرید خانه در اسپانیا لازم نیست ، شما می توانید یک ملک را اجاره کرده و هزینه معیشت خود را از طریق کسب و کارتان در کشور خود تامین کنید : یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام درخواست برای این نوع اقامت انجام دهید ، توجه به این موضوع است که آیا شما می توانید برای سالیان متمادی برای حمایت از خود و خانواده خود ( در صورت درخواست اقامت برای آنها ) مبلغ ۲۱۳۰ یورو در هر ماه برای متقاضی اصلی و ۵۳۲ یورو به ازای هر فرد از خانواده در ماه هزینه کنید و تمکن مالی اسپانیا برخوردار شوید . در این مورد ، شما باید مستندات لازم را برای اثبات پرداخت هزینه های خود تهیه کنید. برای این نوع از اجازه اقامت شما باید در کشور خود و یا در کشور فعلی محل اقامت خود درخواست  اقامت کنید. اگر شما یک تاییدیه از سفارت دریافت کردید ، برای ورود به اسپانیا ۳ ماه زمان دارید.

۲ ـ ویزای سرمایه گذاری / ویزای طلایی : خرید ملک با قیمت ۰۰۰ / ۵۰۰ یورو یا بیشتر

دارنده ویزای سرمایه گذاری صاحب حق اقامت در اسپانیا هنگام خرید ملک ۰۰۰/۵۰۰ یورو یا بیشتر یا سرمایه گذاری در اقتصاد اسپانیا می باشد. قانون کارآفرینان ۲۰۱۴ از ۲۷ سپتامبر برای تمکن مالی اسپانیا ، این نوع جدید ویزا را که برای یک سال صادر می شود تعریف و تنظیم کرده است. صاحبان این ویزا می توانند در سراسر کشورهای شنگن سفر کنند و نزدیکان درجه یک سرمایه گذار (همسر و فرزندان تا ۱۸ ساله) نیز می توانند برای این ویزا درخواست دهند . این نوع از ویزا به مدت دو سال اعتبار دارد و تا زمانی که اموالتان به نام خودتان است همچنان می توانید زمان آن را تمدید کنید . روند دریافت ویزای سرمایه گذاری نسبتاً سریع است و ویزا به صاحب آن طیف گسترده ای از حقوق مختلف را ارائه می دهد.

قانون فوق این نوع از ویزا را برای کسانی که در بورس اسپانیا سرمایه گذاری می کنند ، هم ارائه می دهد و در اینجا مجموع سرمایه گذاری باید حداقل ۱ میلیون یورو باشد . پروژه های سرمایه گذاری بسیار ارزشمند هستند چرا که اگر بتوانند رونقی در بازار اسپانیا ایجاد کنند به طرز چشمگیری به توسعه اقتصاد اسپانیا کمک خواهند کرد.

۳ ـ اقامت با اجازه کار به عنوان یک کارمند :

برای اخذ این نوع ویزا دو راه وجود دارد :

الف : اجازه کار توسط یک خارجی که برای استخدام به عنوان یک کارمند به اسپانیا سفر می کند درخواست می شود : در این مورد ، کارفرمای شما باید مجوز کار در اسپانیا را تایید کند تا شما بتوانید به طور قانونی در اسپانیا کار کنید و اقامت داشته باشید. مهم است که اعلام شود این درخواست به این سبب بوده است که کمبودی وجود داشته و یا اینکه یک جای خالی در شرکت وجود دارد و هیچ فرد مناسب دیگری از اسپانیا یا اتحادیه اروپا برای تصدی این شغل وجود ندارد . از سوی دیگر ، متقاضی باید مستندات لازم را که صلاحیت او را برای تصدی شغل تایید می کنند جمع آوری نماید . کارفرما باید ۳ ماه قبل از تاریخ تخمینی قرارداد ، برای درخواست مجوز کار به اداره محلی وزارت کار مراجعه نماید . اگر طرف اسپانیایی پاسخ مثبتی به شرکت بدهد ، یک ماه از روز تأیید درخواست یک ویزای کاری اسپانیا وقت دارید که مدارک مربوطه خود را ارسال نمایید .

با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد اسپانیا ، این نوع مجوز کار بسیار دشوار است . این روش معمولا توسط شرکت های بزرگی استفاده می شود که در تلاشند متخصصین خارجی ، افراد دارای تخصص خاص یا برخی از ورزشکاران ، دانشمندان ، نوازندگان و هنرمندان را استخدام کنند.

ب : راه دیگر برای کسب مجوز کار در اسپانیا با تغییر ویزای دانشجویی پس از ۳ سال تحصیل در یک دانشگاه اسپانیا است : در این وضعیت ، متقاضی باید برای ۳ سال متوالی ( با هزینه های مالی خود، بدون کمک هزینه تحصیلی ) تحصیل کند و این دوره را با موفقیت انجام دهد. شرط دیگر این است که یک قرارداد کاری داشته باشید که انگیزه مناسبی جهت تغییر وضعیت ویزای دانشجویی باشد. در صورت درخواست، کارفرمای شما و یا خودتان باید به اداره تجارت و اشتغال در منطقه مربوطه مراجعه کرده و تمام اسنادی که شامل یک قرارداد کاری حداقل ۱ سال است را ارائه دهید. اجازه کار برای اولین بار برای یک سال صادر می شود و سپس می تواند دو بار به مدت ۲ سال طول بکشد و پس از ۵ سال می توانید برای اقامت دائم در اسپانیا درخواست دهید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *