بررسی جرم تهدید

*** مرتضی امیری ***

تهدید در لغت به معنای ترساندن ، بیم دادن است . برخی فرهنگ های لغت انگلیسی زبان تهدید را به معنای « ارعاب یا ترساندن دیگری برای انجام آنچه وی می خواهد دانسته اند . در اصطلاح حقوقی نیز تهدید در همین معنا به کار رفته است . برای مثال فرهنگ لغات حقوقی آکسفورد « غمل ارعاب دیگری برای انجام کاری » را تهدید دانسته است . اغلب کشورها تهدید را به صورت مستقل جرم انگاری نموده اند . بدین معنا که هر کس دیگری را تهدید نماید و از وی امری را بخواهد یا نخواهد ؛ عمل وی یک رفتار جزایی را تشکیل می دهد .

تهدید در یک تقسیم بندی کلی به دو قسم تهدید صریح و تهدید ضمنی می باشد . تهدید صریح آن است که به طور صریح فرد به امری علیه خود یا دیگری ترسانده می شود . برای مثال در یک مورد خانم و آقایی با یکدیگر رابطه نامشروع داشته اند ؛ دختر و داماد خانم یک بار این رابطه را مشاهده می نمایند و هنگام شکایت همسر خانم ، دختر و داماد شهادت داده و دادگاه بر این اساس حکم صادر می نماید . سپس در مرحله تجدید نظرخواهی دختر سوم آنها را تهدید می نماید که اگر شهادت خود را باز پس نگیرند خود را می کشد . این تهدید از نوع تهدید صریح می باشد .

شق دوم تهدید از نوع تهدید ضمنی می باشد . این نوع از تهدید در بردارنده حالت هایی است ککه تهدیدی واقعی ؛ اما بیان نشده علیه بزه دیده یا شاهدی که قصد همکاری با نظام عدالت کیفری را دارد وجود دارد . به عبارت دیگر در این نوع تهدید اقدامات صریحی از طرف متهم و همدستان و اعضای باند وی صورت نمی گیرد ولی سابقه و نوع فعالیت قبلی و همدستان وی بیان کننده نوع تهدید برای دیگران می باشد . تهدید ضمنی به حالتی که فرد به صراحت فرد را تهدید نمی کند ولیکن با اعمال یا رفتارش باعث ایجاد رعب در دیگری می شود را نیز در بر می گیرد . مانند زمانی که شخصی با اتومبیل در مقابل همسر فردی که قصد تهدید وی را دارد با سرعت زیاد آمده و ناگهان ترمز می کند . این امر بدان معنا خواهد بود که در صورت ادامه فعالیت همسرتان کشته خواهد شد .

گاه تهدید بر اساس موضوع تهدید تقسیم بندی می شود . بر این اساس تهدید گاهی نسبت به تمامیت جسمانی ، تمامیت معنوی ، اموال و یا ناموس فرد صورت می گیرد .

تهدید علیه تمامیت جسمانی که گاه از آن به خشونت فیزیکی یاد می کنند از کوچکترین صدمه به جسم فرد شروع شده و تا قتل پیش خواهد رفت . البته تهدید باید به گونه ای باشد که باعث رعب فرد بشود . این نوع تهدید شایع ترین نوع تهدید را از گذشته تا کنون تشکیل می دهد .

تهدید علیه تمامیت معنوی ، ارعاب افراد نسبت به آبرو و عرض آنها می باشد . تهدیداتی چون تهدید به افشاء سر یا تهدید افشاء یک فیلم از فرد که مایل به انتشار آن نمی باشد ، تهدید به پراکندن شایعه ای نادرست در خصوص فرد ، تهدید به گذاردن صورت فرد بر روی بدن عریان دیگری و انتشار در اینترنت همگی در زمره این دسته قرار خواهند گرفت .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *