توقیف و یا فروش اموال غیر منقول

پرسش : آیا توقیف و یا فروش اموال غیر منقول محکومی که به صورت عادی اموال به وی انتقال یافته  و دارای وکالت بلاعزل و اقرار رسمی از مالک می باشد ، جایز است ؟

گروه وکلای سفیر صلح : قانونگذار در ماده ۱۰۱ قانون اجرای احکام مدنی توقیف و فروش مال غیر منقول محکوم علیه را که در تصرف دارد یا به موجب حکم نهایی مالک شده هر چند که سابقه ثبتی نداشته باشد پذیرفته است . لذا به طریق اولی توقیف و فروش مال غیر منقول محکوم علیه ای که دارای سند عادی و اقرارنامه رسمی و وکالت بلاعزل از مالک رسمی و دارای سابقع ثبت است جایز می باشد . زیرا با توّجه به اقرارنامه رسمی مالک رسمی ملک هم برابر ماده (۱۲۷۵قانون مدنی) ملزم به اقرار خود خواهد بود . در مورد فروش و چگونگی انتقال آن هم باید گفت پس از انجان تشریفات مزایده ، ممکن است فردی از افراد شرکت کننده در مزایده برنده شود و بهای ملک را پرداخت  نماید ، دایره اجرا هم آن را تحویل خریدار می دهد و یا این که محکوم له در برابر مقررّات اجرای احکام ملک موضوع مزایده را بابت طلب خود قبول نماید . در هر صورت با پرداخت بها و تحویل ملک فروش محقق شده و مقررّات قانون اجرای احکام مدنی صحت مزایده را مشروط به انتقال رسمی ملک و ثبت آن به نام محکوم علیه در دفترر املاک نمی داند .

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور          حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۲۴۵۰۸۰ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *