حضانت

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

صاحب اسنی المطالب می گوید : « وَهِیَ حِفْظُ مَنْ لَا یَسْتَقِلُّ  بِأُمُورِهِ ( وَتَرْبِیَتُهُ ) بِمَا یُصْلِحُهُ » وکیل پایه یک دادگستری

« حضانت عبارتست از حفظ و نگهداری کسی که در امور خود استقلال ندارد به آنچه که خیر و صلاح اوست. »بهترین وکیل تهران

در نهایه المحتاج آمده است : « حِفْظُ مَنْ لَا یَسْتَقِلُّ ) بِأُمُورِهِ کَکَبِیرٍ مَجْنُونٍ ( وَتَرْبِیَتُهُ ) بِمَا یُصْلِحُهُ وَیَقِیهِ عَمَّا یَضُرُّهُ »

« حضانت شرعا عبارتست از حفظ و نگهداری کسی که در امورش استقلال ندارد مثل مجنون و صغیر و اقدام کردن بر مصالح وی و جلوگیری و منع از آنچه که به او ضرر می رساند . » در کتاب مهذب آمده است : « إذا افترق الزوجان ولهما ولد بالغ رشید فله أن ینفرد عن أبویه لأنه مستغن عن الحضانه والکفاله والمستحب أن لا ینفرد عنهما ولا یقطع بره عنهما وإن کانت جاریه کره لها أن تنفرد لأنها إذا انفردت لم یؤمن أن یدخل علیها من یفسدها وإن کان لهما ولد مجنون أو صغیر لا یمیز وهو الذی له دون سبع سنین وجبت حضانته لأنه إن ترک حضانته ضاع وهلک

« اگر زوجین از یکدیگر جدا شوند ؛ در صورتیکه فرزند بالغ و رشیدی داشته باشند ، اشکالی ندارد که او بصورت جداگانه زندگی کند چرا که مستغنی از حضانت و کفالت است ؛ و اگر دختر بالغه ای داشته باشند مکروه است که بصورت جداگانه از آن دو زندگی کند چرا که امکان دچار شدن به فساد وجود دارد و لیکن اگر فرزند مجنون یا صغیر غیر ممیز یعنی صغیر زیر ۷ سال داشته باشند حضانت ایشان واجب است چرا که ترک حضانت موجب هلاک وی می شود . »

در کشف القناع آمده است : حضانت عبارتست از : « حِفْظُ صَغِیرٍ وَمَجْنُونٍ وَمَعْتُوهٍ وَهُوَ الْمُخْتَلُّ الْعَقْلِ بِمَا یَضُرُّهُمْ وَتَرْبِیَتُهُمْ بِعَمَلِ مَصَالِحِهِمْ کَغَسْلِ رَأْسِ الطِّفْلِ وَ ) غَسْلِ ( یَدَیْهِ وَ ) غَسْلِ ( ثِیَابِهِ وَ ) کَ ( دَهْنِهِ وَتَکْحِیلِهِ وَتَحْرِیکِهِ لِیَنَامَ وَنَحْوِهِ »

« حفظ صغیر و مجنون و مختل العقل از آنچه که موجب ضرر وی می شود و تربیت آنها به آنچه که مصلحت ایشان اقتضا می کند مثل شستن سر طفل و دستان او و شستشوی لباسهایش و خوشبو نمودن و معطر نمودن وی و سرمه کشیدن و خوابانیدن وی . »

در مطالب نیز عینا همین تعریف برای حضانت ذکر شده است . مرداوی در انصاف می گوید : « حفظه عما یضره وتربیته بغسل رأسه وبدنه وثیابه ودهنه وتکحیله وربطه فی المهد وتحریکه لینام ونحو ذلک »

« حضانت عبارتست از حفظ و نگهداری طفل از آنچه که به او ضرر می رساند و تربیت او نسبت به شستن سر و لباسهای او و معطر نمودن و سرمه کشیدن وی و خوابانیدن او و امثال ذلک »

در بحر الرائق آمده است : « أَنَّ الْحَضَانَهَ حَقُّ الصَّغِیرِ لِاحْتِیَاجِهِ إلَى مَنْ یُمْسِکُهُ فَتَارَهً یَحْتَاجُ إلَى مَنْ یَقُومُ بِمَنْفَعَهِ بَدَنِهِ فِی حَضَانَتِهِ وَتَارَهً إلَى مَنْ یَقُومُ بِمَالِهِ حَتَّى لَا یَلْحَقَهُ الضَّرَر »

« حضانت حقی است برای صغیر چرا که او احتیاج دارد به راهنمایی دارد ؛ حالا گاهی محتاج به این است که کسی نسبت به منافع بدنی او از قبیل تطهیر و امثالهم اقدام نماید و تاره نیازمند این است که کسی نسبت به امور مالی از ایشان حمایت کند . »

یکی از فقهاء می گوید « حضانت عبارتست از قیام به حفظ کودک صغیر یا ناقص العقل غیر ممیز و رعایت مصلحت او و حفظ او از چیزهایی است که آزارش داده و به ضرر اوست . تربیت جسمی ، روحی و عقلی وی بمنظور آمادگی برای قیام به مسئولیتهای اجتماعی نیز در این زمره می باشد . » اشکال این تعریف این است که مانع اغیار نیست و افراد ناقص العقل را نیز در بر می گیرد و قابل قبول نیست .

فقیه دیگری می گوید : « حضانت تربیت و حفظ و تنظیف و اشراف بر کودک است . »و نیز « حضانت نگهداری کودک و تربیت او نسبت به مصالح و بازداشتن او از مضار است و تا سن معینی نسبت به کودک قابل اعمال است . »در تعریف دیگری از حضانت آمده است : « حضانت حفظ صغیر و عاجز و مجنون و ناقص العقل از مضار و قیام به تربیت و مصالح ایشان از قبیل نظافت و خوراک و هر آنچیزی است که برای راحتی او به قدر کفایت لازم می باشد . »

حضانت در فقه امامیه اینگونه تعریف شده است : « حضانت به فتح و کسر ، ولایت و سلطنت است بر تربیت طفل و آنچه متعلق به آن است ، مانند خوابانیدن وی در رختخواب ، نظافت و شستشوی او و لباس و کهنه های او وبالاخره سرمه کشیدن به چشمان طفل و موضوعاتی مانند آن »  این تعریف اطلاق دارد ، زیرا دایره شمول حضانت وسیع بوده و موارد ذکر شده بعنوان مثال و چند مصداق از آن ذکر گردیده است .

یکی دیگر از فقها حضانت را اینگونه تعریف می کند : « حفظ و نگهداری طفل و مراقبت از او با شستن او و لباسها و جامه های وی ، طهارت و پاک نمودن از نجاسات ، معطر کردن و سرمه کشیدن ، خوابانیدن در گهواره و …. »

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *