اگر حق العمل کار بدون دستور آمر، مبادرت به بیمه اجناس وی نماید، آیا می تواند حق بیمه را از آمر وصول کند یا خیر ؟

نظرات

بنظر می رسد که حق العمل کار مُحق در گرفتن حق بیمه از آمر باشد زیرا قانون تجارت استرداد مخارجی را که حق العمل کار برای ….. و نفع آمر لازم بوده و …. را تکلیف کرده و آمر باید آن مبالغ را اصلاً و منفعتاً بپردازد. ( ماده ۳۶۸ ق.ت) چون مبلغی وجه نقد از اموال خود پرداخته است و حق العمل کار در اقدامات خود مصلحت موکل [۱] را رعایت کرده  و چون آمر صراحتاً او را از بیمه کردن منع نکرده لذا بر حسب عرف و عادت تجاری داخل اختیارات اوست و بلحاظ عدم صراحت در بیمه نکردن، تجاوز از اختیارات تلقی نمیشود، پس او محق به دریافت حق بیمه از آمر خود می باشد.

از طرفی اگر آمر دستور بیمه کردن کالاها را داده باشد، تدی را که حق العمل کار در عقد بیمه به عنوان بیمه گذار بعهده می گیرد، آن تعد را متوجه آمر می کند ( تحویل تعهد ) [۲] .

[۱] . ماده ۶۶۷ قانو مدنی مقرر میدرد: « وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات نماید و از آنچه که موکل بالصراحه به او اختیار دده یا بر حسب قرائ و عرف و عادت داخل اختیار اوست تجاوز نکند.»

[۲]  . محمد جعفر جعفری لنگرودی ف مجموعه محشی قانون مدنی ، پیشین، قسمت طرح اصلاحی قانون مدنی ، بند ۲ ماده ۱۰۰۵ ، ص ۸۰۴٫

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *