حق محاکمه در زمان معقول و مناسب

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

*** مرتضی امیری ***

هدف از این اصل این است که حقوق افرادی که در انتظار محاکمه هستند تامین شود و افراد بدون هیچگونه تاخیر غیر موجهی محاکمه شوند . بهترین وکیل تهران

مدت زمانی که برای نگهداری فرد در بازداشتگاه تا زمان محاکمه ، معقول و منطقی به نظر می رسد باید کمتر از تاخیری باشد که زمان قبل از شروع محاکمه فردی که در باداشتگاه به سر نمی برد معقول به نظر می رسد . وکیل پایه یک دادگستری

به موجب اصل سی و دوم قانون اساسی : « هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند . در صورت بازداشت ، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه ، در اسرع وقت فراهم گردد . مختلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود . »

در این اصل ، بنا را بر عدم توقیف افراد گذاشته است مگر اینکه شخص مرتکب جرم شده باشد و در ماده۲ قانون مجازات اسلامی  مفهوم جرم را تعریف کرده است به عنوان فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد ؛ یا در مورد تفهیم اتهام ماده ۱۲۹ ق.آ. د. ک قاضی موضوع اتهام و دلایل آن را به صورت صریح به متهم تفهیم می کند آنگاه  شروع به تحقیق می نماید . و همچنین متهم حداکثر مدت زمان بازداشت او دربازداشتگاه  کلانتری هم  ۲۴ساعت که پس از آن باید در مراجع قضایی رسیدگی شود . بیش از ۲۴ ساعت بازداشت غیر قانونی است و اگر خلاف این امر ثابت شود طبق قانون  مجازات می شود . پس می توان همچنین نتیجه گیری کرد هر فردی که در جامعه زندگی می کند آزاد است و هیچ کس نمی تواند به هیچ دلیلی آزادی او را سلب و او را توقیف کند و فقط یک استثناء دارد و آن هم زمانی است که این شخص جرمی را  انجام بدهد که طبق  قانون او مجرم تلقی  شود آن گاه برحسب قانون و برحسب حکم محکمه  عادل می توان او را توقیف و آزادی او را سلب کرد این سلب آزادی هم نامحدود نیست بلکه محدود به زمان  مکان خاصی است .

هر متهم به جرم کیفری که بازداشت می شود حق دارد در یک زمان مناسب محاکمه شود یا تا زمان محاکمه آزاد باشد . به موجب این حق ؛ تمام محاکمات از جمله محاکمات کیفری باید بدون هیچ گونه تأخیر غیرموجه‌ای برگزار شوند تا حقوق افرادی که در انتظار محاکمه بسر می‌برند تضمین شود و از اطاله دادرسی غیرموجه رنج نبرند .

این تضمین به متهم حق می دهد که جمع آوری دلایل اتهام از جمله احضار شهود و ثبت اظهارات آنان در حداقل مدت زمان به عمل آید . فلسفه تضمین مورد بحث ، ضرورت تعجیل ، پایان دادن به اضطراب و احساس نا امنی متهم و خاتمه دادن به بحران روانی اجتماعی و دیگر زیان هایی است که با ایراد اتهام برای او و خانواده اش به وجود آمده است . اصل برائت آنچنان در امر دادرسی کیفری اهمیت دارد که بعضی کشورها مثل بلژیک و ژاپن صراحتا در گزارش خود از این اصل به عنوان « اساس حقوق جزای مدرن » یاد کرده اند . این اصل در واقع احترام به ارزش و احترام یک انسان است که فعلا در موضوع اتهام قرار گرفته است . با اعتقاد به اینکه مقتضای اصل برائت این است که حقوق پیش بینی شده در قانون اساسی و قوانین عادی متعلق به افراد دقیقا رعایت شود .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *