خیار تبعض صفقه در عقود معاوضی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

با اینکه اکثر قریب به اتفاق فقهاء، از فریقین، متعرض این مساله نشده اند و چنانچه خواهیم گفت، برخی از آنها، در مواردی خاص، به صورت گذرا به آن اشاره کرده اند ولکن ما با تکیه بر ادله ای که برای اثبات خیارات اقامه کرده و آن را منحصر به موارد روایات باب    نمی دانیم ، ادعا می کنیم که این «حق فسخ» اختصاص به بیع نداشته بلکه در کلیه «معاوضات» جریان دارد، و عدم جریان آن در معاوضات غیر از بیع، هم برخلاف «اصل امتنان» بوده و هم باعث متضرر شدن متعاملین و تضییع حقوق آنان در بسیاری از موارد خواهد شد .

مرحوم شیخ انصاری می فرمایند : « «ثم ان هذه القاعده حاکمه علی جمیع العمومات الداله بعمومها  علی تشریع الحکم الضروری کادله لزوم العقد، و سلطنه الناس علی اموالهم و وجوب الوضوء علی واجد الماء و حرمه التراقع الی حکام الجور و غیر ذلک … و المراد بالحکومه ان یکون احد الدلیلیلن بمدلوله اللفظی متعرضاً لحال دلیل آخر من حیث اثبات الشیء او نفیه فیه».

مرحوم شیخ انصاری در اینجا، قاعده لاضرر را بر تمامی عمومات حاکم دانسته و «حکومت» را به معنای متعرض شدن مدلول دلیل حاکم بر مدلول دلیل محکوم، از جهت اثبات یا نفی حکم شرعی گرفته است و با توجه به وجود ضرر برای بایع یا مشتری در مورد اجرای خیارات، قاعده، «لاضرر» را حاکم بر ادله «اوفوا بالعقود» و امثال آن دانسته است و اثبات می کند یک یا چند نوع از «خیار فسخ» را برای متعاقدین.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *