اگر دادگاه موات بودن ملکی را باطل کند ، چگونه می توان آن را به حالت سابق بازگرداند ؟

پرسش : ملکی از طریق هیات پنج نفره موات اعلام گردیده و سند مالکیتی که قبلا به نام افراد حقیقی بود به سازمان عمران اراضی استان سمنان واگذار و سند مالکیتی به نام آن سازمان صادر شده است . مالک قبلی نسبت به رای صادره اعتراض نموده و دیوان عدالت اداری پس از رسیدگی حکم بر ابطال کلیه اقدامات مشتکی عنه اعم از موات تلقی نمودن زمینهای مورد شکایت و تصرف و تملک و واگذاری آنها صادر و اعلام کرده است . اینک سوال این است که آیا ابطال اسناد مستلزم صدور حکم حقوقی نیز هست یا خیر ؟ و چه مرجعی باید دستور اعاده وضع به حال سابق را صادر کند ؟بهترین وکیل تهران

گروه وکلای سفیر صلح : ماده ۳۹ قانون اجرای احکام مدنی مقرّر داشته : « هرگاه حکمی که به موقع اجرا گذاشته شده بر اثر فسخ یا نقض اعاده دادرسی  به موجب حکم نهایی بلااثر شود عملیات اجرایی به دستور دادگاه اجرا کننده به حال قبل از اجرا بر می گردد . » با توّجه به ملاک این ماده در مورد استعلام هم ، باید همان مرجعی که دستور صدور سند را صادر نموده ، دستور اعاده وضع به حال سابق را نیز صادر نماید و نیازی به طرح دعوا جدید دایر بر ابطال اسناد نیست .”

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور          حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۲۴۵۰۸۰ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *