ده نکته حقوق مدنی ـ قسمت سوم

[RATINGS]

نکته بیست و یکم : موقتی بودن حق رجوع ، آن را از حق فسخ تعهدات جایز متمایز می کند زیرا در تعهدات جایز ، اختیار فسخ ، موقت و محدود نیست و اینکه در حق رجوع گفته شد مستند به خیار یا اقاله نیست ، حق رجوع را از حق فسخ ، و تفاسخ که به استناد خیار و اقاله صورت می گیرد متمایز می کند . صاحب حق در حق رجوع به موجب آن از تعهدی که در عقد یا ایقاع کرده است و یا از مقدمه تعهد که انجام داده است بر می گردد .بهترین وکیل تهران

نکته بیست دوم : صاحب حق می تواند مال خود را از دست هر کسی که مشاهده کند به وی مراجعه کند ولو اینکه متصرف مال بموجب عقد بیع مال را از غاصب یا ایادی قبلی اخذ نموده باشد .وکیل پایه یک دادگستری

نکته بیست و سوم : حق استعمال مانند سوار شدن ماشین و حق استثمار ، مثل استفاده از محصول . باید توجه داشت که تقسیم حق مالکیت به استعمال و استثمار و اخراج از ملکیت ، اعتقاد مولفین رومی می باشد .مشاوره حقوقی

نکته بیست و چهارم : تصرف برای رفع حاجت ، مانند اینکه خانه احتیاج به چاه داشته باشد و تصرف برای رفع ضرر مثل اینکه گله گوسفند متعلق به دیگری در مزرعه مالک افتد ، در این صورت مالک می تواند برای جلوگیری از ضرر بیشتر ، آنها را از مزرعه خود براند . و تصرف برای دفع ضرر ، مثل اینکه جهت جلوگیری از سیل ، جلوی زمین سد بسته شود . در فرض مساله ضرر مالک با ضرر همسایه در تعارض است . دو ضرر با هم تعارض نموده ، ساقط می شوند ، قاعده تسلیط به نفع مالک حکمفرما خواهد بود .

نکته بیست و پنجم : منظور از تصرف در ماده ۳۵ ق . م ، تصرف مالکانه است و اگر ثابت تصرف متصرف غاصبانه است ، نمی تواند دلیل بر مالکیت قرار گیرد .

نکته بیست و ششم : پس از واگذاری حق انتفاع ، مالک حق مزبور خواهد بود . اما در اجازه انتفاع ، منتفع ، حق بر انتفاع پیدا نمی نماید بلکه انتفاع بردن بر او مباح می شود . اجازه انتفاع به صرف اذن ایجاد می گردد در حالی که واگذاری حق انتفاع بموجب عقد حاصل می شود .

نکته بیست و هفتم : حبس موبد مانند وقف می باشد و نمی توان در آن شرط عوض یا حق فسخ قرارداد . قانون مدنی نامی از حبس موید نبرده ، ولی قانون اوقاف در ماده ۳ متذکر آن گردیده است .

نکته بیست و هشتم : رقبی عقد لازم بوده و نامیدن عقد مزبور به رقبی از آن جهت است که مراقبت و انتظار گذشتن مدت در آن می شود .

نکته بیست و نهم : هر مالکی می تواند هرگونه تصرفی را در ملک خود بنماید و حق انتفاع ، ملک منتفع می باشد . ولی از آنجا که اجاره ، تملک منفعت است و منتفع مالک منافع نیست ، قابل واگذاری بموجب عقد اجاره نیست .

نکته سی ام : در تقسیم بندی کلی اعمال حقوقی باید گفت یا عقد هستند یا ایقاع . اعمال حقوقی دو طرفه عقد هستند و اعمال حقوقی یکطرفه ایقاع می باشند .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *