دکتر احمد متین دفتری

دکتر احمد متین دفتری ، فرزند میرزا هدایت الله وزیر  دفتر ، در چهارم بهمن ماه ۱۲۷۵ شمسی در تهران  به دنیا آمد . تحصیلات ابتدایی  و متوسطه را در مدرسه آلمانی های تهران به پایان رساند .

بعد از مدرسه عالی حقوق ، لیسانس گرفت و برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت . در دانشکده  حقوق شهر لوزان ، با ارائه  پایان نامه دکترای خود تحت عنوان « کلید استقلال اقتصادی ، الغای کاپیتولاسیون در ایران » موفق به دریافت درجه دکترای حقوق شد . بین سالهای ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۰ شمسی در دادگاه های فرانسه ، سوئیس و آلمان به کارآموزی و وکالت پرداخت .

در سال ۱۳۰۶ شمسی پس از گشایش دادگستری نوین به استخدام رسمی دادگستری درآمد و تا سال  ۱۳۱۸ شمسی به ترتیب مدیر ، معاون ، کفیل و عاقبت وزیر دادگستری شد .

در سال ۱۳۱۲ شمسی پس از یک دوره کوتاه که تدریس نمی کرد ، در مدارس نظام ، مدرسه صنعتی، مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی و سرانجام دانشکده حقوق دانشگاه تهران به عنوان استاد ثابت به تدریس مشغول شد .و تا زمان بازنشستگی در سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۴۸ شمسی به این کار ادامه داد .

بخشی از سمتها و  عناوین علمی  وقضایی دکتر متین دفتری عبارتند از : دومین وزیر دادگستری نوین ۱۳۱۵ تا ۱۳۱۸ ، قاضی دیوان داوری بین المللی لاهه ۱۳۱۶ ، داور حقوقی و نماینده دولت در جامعه ملل ۱۹۳۰ ، رئیس هیات نمایندگی ایران در یازدهمین کنگره بین المللی حقوق تطبیقی ، استاد آکادمی حقوق بین المللی لاهه به مدت یک سال ۱۹۳۷ میلادی ، دادرس دیوان داوری لاهه به مدت شش سال از ۱۹۳۹ میلادی که پس از پایان این دوره ، مجددا به این سمت انتخاب شد .

آثار تالیفی و تحقیقی او عبارتند از :

ـ محاکمات فوری

ـ آیین دادرسی مدنی

ـ آیین دادرسی کیفری

ـ رساله های متعدد درباره جامعه بین المللی و سیاست جزایی و سازمان ملل متفق.

ـ کلید استقلال اقتصادی ایران الغای کاپیتولاسیون در ایران

دکتر احمد متین دفتری در تیر ماه ۱۳۵۰ شمسی در سن ۷۶ سالگی در تهران دارفانی را وداع گفت . پیکرش در قبرستان حضرت عبدالعظیم در تهران ، به خاک سپرده شده است .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *