دکتر موسی عمید

دکتر موسی عمید ، در سال ۱۲۸۶ شمسی در خانواده ایی روحانی از اهالی تبریز ، به دنیا آمد . تحصیلات مقدماتی را نزد علمای تبریز گذراند آنگاه به تهران آمد و از محضر استاد آیت الله سید حسن مدرس  ، آقا میرزا طاهر تنکابنی و میررضا ایروانی ، کسب فیض کرد . سپس به قم رفت و پس از تلمذ در محضر مراجع تقلید و استادان  حوزه علمیه قم ، به درجه اجتهاد رسید .

دکتر عمید پس از بازگشت به تهران ، برای ادامه تحصیل با دومین گروه محصلان  اعزامی به اروپا ، راهی فر انسه شد . تحصیلات متوسطه و عالی را با دریافت لیسانس حقوق و فلسفه از دانشگاه سوربن پاریس به پایان رساند و با ارائه پایان نامه ایی تحت عنوان ” موضوع طلاق در حقوق ایران و مقایسه آن با حقوق ملل دیگر ” دکترای حقوق خصوصی را از همان دانشگاه دریافت کرد .

در کنار تحصیل در سوربن ، به تحصیل فلسفه در دانشگاه ژنو سوئیس مشغول بود و سرانجام با نگارش پایان نامه ای تحت عنوان ” معر فت النفس از نظر شیخ الرئیس  بوعلی سینا ” دکترای فلسه ژنو را با درجه ممتاز به دست آورد . او همچنین موفق به دریافت دیپلم علوم جزایی از موسسه جزایی پاریس شد .

پس از بازگشت به ایران ، در سال ۱۳۱۹ شمسی به عضویت رسمی هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران درآمد و به تدریس حقوق مدنی در این دانشکده پرداخت .

بین سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران را به عهده داشت . کتابهای : ارث  در حقوق مدنی ایران  ، تاریخ  فلسفه  در اسلام  و دوره حقوق مدنی ، از جمله آثار تالیفی ایشان است .

دکتر موسی عمید در سال ۱۳۴۳  شمسی در تهران دار فانی را  وداع گفت .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *