راجع به عده طلاق

با نگرش به تعریف عده‌ی طلاق – که عبارت است از مدت‌زمانیکه تا انقضای آن مدت، زنی‌که عقد نکاح او از طریق طلاق منحل شده است نمی‌تواند شوهردیگر اختیار کند – بر آنیم که به احکام و تکالیفی که در مدت‌زمان این عده، برای زوجین مترتب می‌شود اشاره ای کرده باشیم .

مدت عده با توجه به نوع نکاح(دائم،موقت) متفاوت خواهد بود و با وجود همین تفاوت و دارا بودن شرایط خاص دیگر است که احکام، تکالیف و وظایف متفاوتی برای زوجین به وجود می‌آید.

البته باید توجه داشته باشیم که با توجه به مواد قانونی، عده در نکاح موقت، عده‌ی طلاق به حساب نمی‌آید بلکه دارای عنوان دیگری است. در هر صورت این تکالیف و وظایف امکان دارد دربر دارنده‌ی نکات اخلاقی و تربیتی باشد و یا اینکه شامل وظایف حقوقی و قانونی باشد؛ فلذا، زوجین باید در تقابل با یکدیگر و یا در غیر آن این رفتارها را با توجه به جایگاه مخصوص تکالیف،عملی نمایند. تا اینکه امتثال امر مولا صورت پذیرد.

و ممکن است که زوجین در صورت عدم وقوف بر این تکالیف دچار مشکلات غیر قابل جبرانی باشند و حتی دیگران را نیز با مشکل مواجه نمایند.برای مثال: زن در زمان عده (همانگونه که گفته شد) نمی‌تواند شوهر کند بلکه این عمل باید پس از انقضای مدت‌زمان عده‌ی طلاق صورت پذیرد. و اینکه برای شوهر این امکان وجود ندارد که با خواهر زن خود در مدت زمانیکه همسرش عده ی طلاق را پشت سر می‌گذراند، ازدواج نماید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *