رسانه های اجتماعی و پیشگیری از جرم ( قسمت سوم ) 

۵ ـ محاصره تبهکاران در فضای مجازی

مای اسپیس ، فیسبوک و توییتر در میان باندهای خلافکاری محبوب هستند و پلیس از این مسئله به نفع خود استفاده می کند . دوایر اجرای پلیس توانسته اند با اعزام افرادی به عنوان یکی از اعضای گروه باند آنلاین ، ایجاد ارتباط و پیگیری جنایت ( در صورت وقوع ) ، در میان این قبیل باندها نفوذ کنند . اطلاعاتی نظیر عکس ها ، فیلم ها و لینک های دوستان کمک می کند تا پلیس بتواند در جریان تحقیقات و پیگیری ها عملکرد بهتری داشته باشد .

کارآگاهان ، پروفایل های های هوشمندی را به عنوان اعضای گروه های دوست در یوتیوب ، فیس بوک و اینستاگرام ایجاد می کنند و می توانند این دوستی را به یک پلت فرم دیگر انتقال داده و بدین ترتیب دوستان خود را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مفید ترغیب کنند .

بر اساس یک مقاله ، پلیس در یکی از ایالت های آمریکا از فیس بوک و مای اسپیس استفاده کرد تا بیش از ۲۰ عضو یک باند محلی ، به نام « Northside Taliband » را دنبال کند . شواهدی که جمع آوری کرده اند ، شامل بسیاری از جنایات این باندها بود .

آژانس های دیگر نیز از این تاکتیک ها استفاده می کنند ؛ پلیس نیویورک نیز از اینترنت برای نظارت بر فعالیت باندهای خلافکاری استفاده می کند و در یک گزارش که در روزنامه های دیلی نیوز گزارش شده ، پلیس گفته است که این باندها در توییتر ارتباط خود را برقرار کرده اند . پلیس به دنبال واژه های رمزی و عامیانه ای می گردد که توسط اعضای باند استفاده می شوند تا از این طریق با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اعمال مجرمانه خود را ادامه دهند .

۶ ـ رد یابی و اطلاع رسانی با توییتر

همانطور که همه می دانیم ، افراد و شرکت های فراوانی از توییتر استفاده می کنند . اجرای قانون نیز از این خدمات برای ارتباط با عموم جامعه بهره می برد .

بهره ای که اعضای باند از توییتر می بردند به این صورت بود که اطلاعاتی را درباره زمان و مکان وقوع جرم و جزئیاتی راجع به نحوه انجام جرم با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *