سهم انتفاعی

نظرات

وقتی مصداق می یابد که ارزش اسمی سهم با استفاده از اندوخته های اختیاری یا سود قابل تقسیم به صاحب آن پرداخت شده و سهام ـ مستهلک  شده  ـ ابطال می شود ، لکن دارنده سهم تمام حقوق سابق خود را از قبیل حق رای  ، گرفتن سود ، و …. حفظ می کند ، جز اینکه در حین تصفیه شرکت نمی تواند ارزش اسمی سهم را مطالبه کند ، چون قبلا آن را دریافت کرده است .

از این سهام برای استهلاک سرمایه شرکت استفاده می شود که در برخی از موارد ، مانند مورد موضوع ماده ۶۵ استفاده از آن ممنوع است . این نوع سهام بیشتر در شرکت هایی به کار گرفته می شود که به موجب امتیاز نامه دولتی تشکیل شده باشند و طبق امتیاز نامه مزبور شرکت موظف شده باشد که در پایان امتیاز ، کلیه دارایی شرکت را مجانا به امتیاز دهنده واگذار کند که در این صورت شرکت سعی می کند در ظرف مدت معینی اصل سرمایه  سهامداران را مستهلک و به صاحبان سهام مسترد کند .

همچنین در مواردی که به علت سودآور بودن شرکت ، مقداری از سرمایه آن به صاحبان سهام مسترد می شود ، در ازاء سهام مستهلک شده سهام انتفاعی صادر می شود . برخی از حقوقدانان صدور این نوع سهام را با ماده ۲۴ سازگار نمی دانند . چون در ماده مزبور سهام به عنوام قسمتی از سرمایه شرکت معرفی شده و از این رو سهام انتفاعی که مبتنی بر قسمتی از سرمایه شرکت نیست ، فاقد وجه قانونی است .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *