شیخ محمد تقی عبده ( بروجردی )

شیخ محمد تقی عبده ( بروجردی )

شیخ محمد تقی عبده ( بروجردی ) چهره ای شاخص و یکی از حقوقدانان کاردان و مبتکر دادگستری نوین بود .قاطعیت ، درایت ، و نوآوریهای او در امور قضایی مشهور خاص و عام است .

او نزدیک به سی سال ریاست محکمه عالی انتظامی قضات را بر عهده داشت و به بیانی دیگر قاضی القضات  دادگستری  بود . شیخ محمد تقی عبده فرزند شیخ ملا حسین بروجردی ، در سال ۱۳۰۰ هجری قمری برابر با ۱۲۵۸ شمسی در بروجرد به دنیا آمد . جدش ملا محمد تقی گلپایگانی بود . شیخ محمد ، پدرش را در دوران کودکی از دست داد . او از طفولیت به کسب علم و فراگیری فقه و معقول و منقول پرداخت . در سن شانزده سالگی پیاده  راهی تهران شد و تحت حمایت آقا سید ریحان الله که از مجتهدین بنام عصر خود بود ، قرار گرفت و به تحصیل خود ادامه داد .در سن بیست و یک سالگی از محضر آیت الله العظمی میرزا حسن آشتیانی به درجه اجتهاد نایل شد .

در این زمان به معلمی  روی آورد و به توصیه استادش  در مدرسه دانش که بعدها به مدرسه ثروت تغییر نام داد و مدیریت آن با میرزا احمد خان حنانه بود ، مشغول به تدریس شد . پس از چندی مدرسه آلمانی « ایران و آلمان » در تهران گشایش یافت و او در آنجا مشغول به تدریس شد . در سال ۱۳۳۱ هجری قمری از مدرسه آلمانی کناره گرفت و به دستور میرزا احمد خان اشتری که معاونت وزارت عدلیه را بر عهده داشت ، به عنوان عضو محکمه استیناف تهران ، آغاز به کار کرد . پس از چند سال مدعی العموم استیناف شد و در این سمت تا زمان انحلال عدلیه و تشکیل دادگستری نوین ، باقی ماند .

شیخ عبده در دهه ۱۳۱۰ شمسی پایان نامه دکترای خود تحت  عنوان « انحلال عقد واحد به عقود متعدد » را ارائه داد . نظرات او در امور قضایی ، همواره جزو نمونه های ابتکاری و جالب توجه قضایی و حکمیت و استدلالهای حقوقی به شمار می آمد .

آثار تالیفی باقی مانده او عبارتند از :

۱ ـ حقوق مدنی

۲ ـ شرح قانون مدنی

۳ ـ کلیات حقوق اسلامی

۴ ـ اصول و رویه قضایی مستخرجه از آرای دیوان عالی تمیز .

۵ ـ صرف و نحو عربی .

شیخ محمد عبده ( بروجردی ) در سحرگاه پانزدهم تیرماه ۱۳۴۶ شمسی  ، پس از ادای نماز صبح چشم از جهان فروبست و بر جنازه او مرجع عالی قدر آیت الله العظمی مرعشی نجفی ، نماز میت خواند. پیکرش در جوار مرقد حضرت معصومه ( س ) در شهر قم به خاک سپرده شده است .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *