صدور اجراییه در رابطه با ملک مشاعی

نظرات

پرسش : دادخواستی به خواسته صدور حکم به فروش یک باب مغازه از طرف احد از مالکین مشاعی به طرفیت بقیه مالکین مشاعی داده شده و حکم به فروش صادر و قطعی شده است . اولا اجرای حکم نیاز به صدور اجراییه دارد یا خیر؟ و ثانیا چنانچه تقویم خواسته کمتر از مبلغی باشد که برای سهم خواندگان تعیین شده ، هزینه اجرایی چگونه خواهد بود؟

پاسخ : اجرای دستور فروش که بعد از صدور حکم قطعی بر غیر قابل تقسیم بودن ملک مشاع از طرف دادگاه صادر می شود احتیاج به صدور اجراییه ندارد النهایه چون این دستور مستندا به قسمت اخیر ماده ۹ آیین نامه قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب اردیبهت سال ۱۳۵۸ باید به وسیله مدیر اجرا بر وفق مقررات قانون اجرای احکام مدنی مربوط به فروش اموال غیر منقول اجرا شود لذا در مورد پرسش نی عشر اجرایی براساس تقویم خواسته  از ابتدا بایستی غیر مالی تعیین می شد تا هزینه اجرایی براساس ماده ۱۵۹ قانون اجرای احکام مدنی وصول شود نه ماده ۱۵۸ قانون مذکور .

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

 

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *