طلاق رجعی چیست ؟

در فقه و حقوق کنونی نوعی از طلاق است که شوهر میتواند در ایام عده و بدون نکاح مجدد با زن خود به سر ببرد.[۱] طلاق رجعی رابطه نکاح را از بین نمی برد زیرا زوال این رابطه به دو عامل بستگی دارد : ۱- طلاق ۲- انقضای عده. بنابراین با رجوع مرد ایام عده همان رابطه نکاح قبلی به حال سابق باقی می ماند.[۲] به عبارتی طلاق یک عمل حقوقی است که این عمل بوسیله رجوع که خود یک ایقاع است از بین می رود. این ایقاع باعث می شود که طلاق که یکی از اسباب انحلال نکاح بود برطرف شود و همان رابطه سابق باقی بماند .

بنابراین طلاق در صورتی رجعی است که شرایط زیر در آن جمع باشد :

۱ ـ زوجه مدخوله باشد ؛ البته پیروان ابوحنیفه و مالک و حنبل معتقدند طلاق زنی که با او خلوت شده اگرچه غیر مدخوله باشد در حکم مدخوله است ؛ ولی امامیه و شافعیه بر خلوت به وحده اثری قائل نیستند .

۲ ـ طلاق در قبال بذل مال از طرف زوجه نباشد .

۳ ـ طلاق سوم نباشد .

البته امامیه یائسه نبودن زن مطلقه را نیز از شرایط رجعی بودن طلاق می داند ، ولی سایر مذاهب اسلامی به چنین شرطی قائل نیستند . [۳]

بموجب ماده ۱۱۴۸ قانون مدنی : « در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع است. ( و دیگر نیازی به صیغه‌ جدا نیست، اما در طلاق بائن دیگر مرد حق رجوع ندارد . ) »

[۱] . فرجی، حمید، شرح تحریرالروضه(نکاح و طلاق) تهران، انتشارات بهنامی ، ۱۳۸۲ ، ص ۲۵

[۲] . عاملی ، زین الدین، همان، ج ۲ ص ۱۳۴

[۳] . محقق دادماد ، سید مصطفی ، پیشین ، ص ۴۵۷

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور          حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۲۴۵۰۸۰ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *