قوادی

نظرات

قوادی :

طبق تعریفی که در لمعه و شرح آن از قیادت آمده است : « قیادت عبارتست از اینکه کسی ، دو فاعل عمل فحشا مانند زنا ، لواط و مساحقه را به هم برساند و میان آن دو وساطت نماید » ( عاملی ، ۱۳۸۷ ، ج ۹ ، ص ۸۴ ) . جمع کردن میان دو فاحشه را نیز قیادت می گویند . ( مکی ، ۱۳۸۶ ، ج ۲ ، ص ۲۳۱ ) همچنین در جواهر الکلام آمده است : « قیادت عبارتست از جمع کردن مردان و زنان برای زنا یا جمع کردن مردان برای لواط ، گرچه بچه باشد . ( نجفی ، ۱۳۶۸ ، ج ۴۱ ، ص ۳۹۹ )

در اسلام ، این امر به خاطر یاری در گناه و معصیت مورد نکوهش واقع شده است ، چنانکه در سوره مائده آمده است : « … و با یکدیگر در نیکوکاری و تقوا کمک کنید و نه بر گناه و ستم کاری و از خدا بترسید که قطعا عذاب خدا سخت است » ( سوره مائده ، آیه ۲ )

همچنین استدلال دیگری که در این زمینه می کنند از باب « حرمت اعانه بر اثم » است . کسانی که مرتکب این جرایم می شوند خواسته یا نا خواسته اعانه بر اثم دارند که امری مذموم است . کسی که سایتی را برای معرفی عاملان فساد به یکدیگر ، ایجاد می کند یا تصاویر مستهجنی را به معرض نمایش بگذارد ، ناخود آگاه در گناه فرد گنهکار شریک می شود و به نوعی او را در گناه یاری می کند . آیه شریفه « ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان » نیز بر حرمت این کار دلالت دارد .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *