قوانین نقل و انتقال بازیکنان زیر ۱۸ سال فوتبال

نکاتی که در هنگام بستن قرارداد های فوتبالی باید به آنها توجه داشت :

قوانین راجع به بازی فوتبال ، در سطح حرفه ای و باشگاهی ، بسیار پیچیده و وسیع هستند . این قوانین وسیع در ابتدا در انگلستان و ولز وضع شدند و همه چیز از جمله چگونگی عملکرد بازیکنان ، چگونگی سازماندهی لیگ ها و مسابقات ، مقررات راجع به امنیت مسابقات ، قوانین ضد دوپینگ و عملکرد منظم باشگاهها را پوشش می دهند .

قوانین ، فعالیت های زیادی را ممنوع کرده اند و این امر مسئله بدی برای بازیکنان جوانی که به دنبال اطلاعات جهت بستن اولین قرارداد حرفه ای خود هستند نیست . اطلاعات بسیاری در فضای مجازی و اینترنت وجود دارد که بازیکنان جوان را جهت آگاهی از این قوانین راهنمایی می کند .

نکته مهم این است که این قوانین گستره وسیعی از رفتارهای خارج از میدان بازی مانند قماربازی ، رفتارهای عمومی ، مسافرت ها و دیگر مسائل را نیز در برمی گیرد.

برخی مواقع بسیاری از بازیکنان جوان سهواً برخی از این قوانین را زیر پا می گذارند . نه به خاطر اینکه تمایل به زیر پا گذاشتن آنها داشته اند بلکه به سادگی اطلاعی از این قوانین نداشته اند ( حتی گاهی دیده شده است که بازیکنان با سابقه تر نیز در این دام گرفتار شده اند )

لذا بهتر است که این بازیکنان پیش از امضای هرگونه قراردادی ، این اطلاعات اساسی را مطالعه کرده و نسبت به جنبه های مختلف آن آگاهی کامل داشته باشند.

حالا سوال این است که چه قراردادهایی را می توان پیش از ۱۸ سالگی با یک باشگاه بست؟

قوانین FIFA نه تنها بر مذاکرات نقل و انتقال بازیکنان نظارت دارد بلکه به نوع این قراردادها نیز توجه ویژه و خاصی مبذول می دارد.

قوانین فیفا به این صورت است که بازیکنان زیر ۱۸ سال تنها می توانند قراردادهای زیر ۳ سال با یک باشگاه ( این باشگاه ها باید در خود کشور متبوع بازیکن باشند ) ببندند . این امر از ترانسفر بین المللی این بازیکنان ( مگر در مواقع خاص) جلوگیری می کند . بنابراین تا زمان ۱۸ سالگی بازیکن بستن این قراردادها غیر قانونی خواهد بود مگر در شرایط زیر:

ـ والدین بازیکن به دلایلی غیر از دلایل فوتبالی به کشور مورد نظر سفر کنند .

ـ این ترانسفر به منظور آموزش بازیکنان با استعداد و تحت نظارت EU/EEA باشد و باشگاه اثبات کند این انتقال تنها به جهت پرورش بازیکنان از بهترین راه ممکن است .

ـ بازیکن در ۵۰ کیلومتری مرزهای بین المللی زندگی کند و همچنین باشگاه مورد نظر در همان حوالی مرزها باشد.

آیا به یک وکیل نیاز دارید؟

همانگونه که باشگاه ها به هنگام بستن قرارداد با بازیکنان با استعداد جوان به شدت حساس و ریز بینانه عمل می کنند ، بازیکن نیز باید برای خود وکیلی داشته باشد.

عمل کردن به عنوان یک وکیل فوتبال فعالیتی است که توسط فیفا تایید گردیده است . لازم است که بازیکنان از یک واسطه ( وکیل ) به هنگام بستن قرارداد استفاده کنند که بر تمام قوانین تسلط کافی دارد و اینگونه می توان مطمئن شد که این قرارداد منعقد شده بر طبق قوانین فیفا خواهد بود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *