مبانی فقهی و قانونی وجه التزام

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

برخی از استادان فقه مهم ترین مبانی مشروعیت وجه التزام را موارد زیر می دانند :

ـ قاعده تسلیط بهترین وکیل تهران

این قاعده که از حدیث مشهور نبوی « الناس مسلطون علی اموالهم » اخذ شده است ، اقتضا می کند که هرکس بتواند به نفع یا ضرر مال خودش شروط وجه التزام درج کند . وکیل پایه یک دادگستری

ـ اصل صحت

اصل صحت در مقابل فساد قراردارد و یک حکم وضعی است . هیچ دلیلی بر فساد شرط التزام وجود ندارد و مطابق اصل هر کس مدعی فساد آن شود موظف به ارائه دلیل است . این اصل در ماده ۲۲۳ ق.م به رسمیت شناخته است .

ـ اصل لزوم وفاء به شرط بهترین وکیل تهران

از مستندات فقهی وجه التزام قاعده شرط و ادله الزام آور است . وجه التزام مصادیق تعهد تبعی و شرط ضمن عقد است و در راس همه حدیث « المومنون عند شروطهم » می باشد . شرط وجه التزام خواه به عنوان شروط مسستقل یا ضمن عقد اصلی درج شود الزام اور است.

ـ فتاوی فقها

از جمله فتوای سید محمد کاظم یزدی در پاسخ به این سوال که اگر برای تخلف بایع در فروش بیع متعلق به غیر ، شرط شود تا ۵۰ سال ۵۰ تومان در ذمه بایع باشد ، آیا شرط صحیح است ؟ فرمودند بله ، ظاهر صحت چنین شرطی است . چنین پاسخی دلالت بر مشروعیت وجه التزام دارد .

ـ بیع اربون در فقه

نوعی بیع است که در فقه امامیه از آن یاد شده است و عبارت است از اینکه « بیع واقع می شود و مشتری قسمتی از ثمن را می دهد و مدتی را تعیین می کنند تا اگر در آن مدت بیع را رد کرد حقی بر آن مقدار از ثمن نداشته باشد ولی اگر از حق خیار فسخ خود استفاده نکرد باید باقی ثمن را بدهد .» یا « بیعی واقع می شود و مشتری مقداری از ثمن را می دهد تا هرگاه باقی را ندهد بیع منفسخ می شود و مشتری مقداری از ثمن را می دهد تا هرگاه باقی را ندهد ، بیع منفسخ و بیعانه مال بایع باشد. » پذیرش این بیع در کتب فقهی نوعی قبول مشروعیت وجه التزام در فقه امامیه است .

برای تعیین عنوان حکم و مبلغ وجه التزام ، ماده ۲۳۰ ق.م اصطلاحاتی چون « شرط جزایی » یا « شرط کیفری » ، « خسارت توافقی » و  « کیفرمدنی » و مشهور تر از همه « وجه التزام  » به کار برده شده است .

برخی از نویسندگان حقوقی آن را چنین تبیین نموده اند : « مبلغی که طرفین قرارداد قبل وقوع خسارت به موجب توافق اصلی یا قرارداد مستقل معین می کنند و ماهیت آن خسارتی است که قبلا به توافق معین شده است . وجه التزام را شرط جزا نیز گویند .» حقوقدانان معاصر عرب آن را « تعویض اتفاقی » گویند که تعبیر نارسایی است . به عقیده یکی از استادان شروط مربوط به مسئولیت قراردادی دو گروه است : دسته اول شروطی که مربوط به اصل مسئولیت است و دسته دوم شروطی که ناظر به ارزیابی و تعیین میزان خسارت است . وجه التزام در زمره شروط دسته دوم است . یکی از فواید مهم وجه التزام این است که متعهد له و طلبکار نیازی به اثبات ورود و ضرر و میزان آن ندارد و صرف تخلف متعهد برای امکان مطالبه آن کافی است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *