مشاوره حقوقی آنلاین

در جامعه‌ی ما(ایران)که دایم در حال تغییر و تحول است ، به نظر‌ می‌رسد که فشار روانی‌ بـسیاری‌ بر جوانان وارد می‌شود . پژوهـش‌ها و مـطالعات اخیر نشان داده است که یکی از مشکلات بسیار مهم جامعه‌ی امروزی ، مسائل مربوط به مشکلات حقوقی است .

آگاهی حقوقی جوانان

پژوهش‌های اخیر‌، در‌ ایران نشان می‌دهد که مشکلات حقوقی‌ جوانان‌ و نوجوانان به شدت افزایش پیدا کرده است، به نحوی که به یک مشکل مـهم تـبدیل شـده است . نظیر‌ ایـن مـشکل در دیـگر کشورهای توسعه یافته نیز‌ دیده‌ می‌شود. در این کشورها رروزبه‌روز شاهد افزایش مشکلات حقوقی بین جوانان هـستیم ( اکثر این مشکلات مربوط به حقوق خانواده و حقوق ارثیه است )‌.

اگرچه جامعه از طریق مشاوره‌ حضوری‌ و چهره‌ به‌ چهره درصدد کـمک به چنین جوانانی برمی‌آید ، اما اکثر جوانان از این کمک‌ها استقبال نمی‌کنند . در نـتیجه‌ رشد‌ و گسترش‌ فناوری ، انواع مختلف کمک‌ها و مساعدت‌ها فراهم شده است . فناوری اطـلاعات و ارتـباطات ، تـقریبا‌ تمام‌ جنبه‌های‌ زندگی انسان را تحت تأثیر و نفوذ قرار داده است . رایانه‌های شخصی و اینترنت به طـور‌ گـسترده‌ در مـدارس و خانه‌ها در دسترس جوانان است.

جـوانان بـا فـناوری رشد می‌کنند در‌ حالی‌ که‌ اکثر بزرگسالان با این پدیده بیگانه‌اند. یکی از گروه‌های ارائه دهنده‌ خـدمات(مـشاوره‌ی تلفنی جوانان) برای‌ برقراری‌ ارتباط با جوانان دارای مشکل حقوقی ، از اینترنت استفاده می‌کند.این گـروه کـه‌ یـک‌ موسسه حقوقی ایرانی است ، خدمات مشاورهای آنی و بهنگام (آنلاین) را برای جوانان فراهم ساخته است . آن‌ها ابـتدا‌ یک وب‌ سایت راه‌اندازی کردند . سپس به ارائه‌ مشاوره از طریق‌ پست‌ الکترونیک پرداختند .

مـسایل اخلاقی استفاده‌ از‌ فناوری و ارتباط

مسائل اخلاقی برای مشاوران حقوقی موضوع مهمی است . یعنی آیـا مردم باید‌ مواظب‌ باشند که چه زمانی در مشاوره‌ آنلاین‌ وارد شوند ؟ در این‌ زمینه‌ مسایلی‌ در خصوص رازداری و مـحرمانه‌ بـودن وجـود دارد . برای نمونه آیا فضا برای صحبت کردن امن هست ؟ پست الکترونیکی ممکن است قطع‌ شود‌ و وب‌سایت چـندان ایـمن نیست ؛ به ‌هرحال در‌ این‌ زمینه‌ اعتماد ورزی‌ ، قطعی‌ و یقینی نیست . با‌ این‌ حال پیـام‌ها را مـی‌توان بـه صورت رمز نوشت و یا با کلمه‌ی عبور حفاظت کرد . از‌ این‌ گذشته‌ برای مراجع بسیار آسـان اسـت کـه مشاوره‌ را‌ خاتمه‌ دهند ‌. اما‌ این‌ مشکل شبیه به مشاوره‌ تلفنی است کـه مـی‌توان با گرفتن یک شماره تلفن از شخص برای مکالمه و یا فرستادن پیام‌کوتاه‌ و یا گرفتن نشانی برای مـواقع اضـطراری ، بر آن غلبه کرد .

در این مقاله سایر مشکلات نیز مد نظر قرار گرفته است. گمنامی‌ در‌ یک‌ رابطه‌ای مشاوره‌ای ، شمشیری دو لبه است . یکی از‌ موانع‌ موجود بر سر راه جوانان برای جست‌وجوی کمک ، انگشت‌نما شدن اسـت . جـوانان نسبت به«آنچه دیگران ممکن است فکر‌ کنند‌»،بسیار‌ حساس هستند. به خصوص پسران ، بیشتر نگران‌ واکنش منفی مردم می‌باشند . از طرف دیگر ، گمنامی ، خواه از طرف یک مراجع دروغین باشد‌ یا‌ از سوی کسی که خود را به جای دیگری مـعرفی مـی‌کند ، سبب اتلاف وقت مـشاور مـی‌شود ‌.

اگرچه ما به شدت نیاز به پیشرفت همراه با‌ دقت‌ یک‌ پایگاه اطلاعاتی قوی داریم ، امـا در ایـن زمینه هـیچ راهی جز استفاده از ابزارهای‌ بالقوه‌ سودمند نداریم . جوانان به اینترنت دسترسی دارند، پس مشاوران حقوقی نیز باید هـمگام‌ با‌ آن‌ها‌ تغییر کنند . فناوری‌های جدید ، امکانات مهیجی را برای تکمیل مـشاوره‌ چـهره بـه چهره ارائه می‌کنند‌ که‌ در آن انتخاب‌های بیشتری برای کمک به جوانان در نظر گرفته شده‌ است‌.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *