مشاوره حقوقی تمامی امور مالیاتی

مفهوم مالیات

مالیات در لغت ، واژه اى عربى است که در زبان فارسى، به معانى باج، خراج، ارتفاع، حاصل و محصول به کار مى رود. این واژه جمع مالیه به معناى آن چه متعلق به دارایى و اموال است، مى باشد .

مالیات، سهمى است که به موجب اصل تعاون ملى و بر وفق مقررات، هر یک از شهروندان، موظف است که از ثروت و درآمد خود، به منظور تأمین هزینه هاى عمومى و حفظ منافع اقتصادى یا سیاسى و اجتماعى کشور، به قدر و توانایى خود به دولت بدهد ، تا دولت در هر موردى که مصلحت بداند، مصرف کند .

مالیات در اصطلاح در تعریف مالیات، اختلاف نظر فراوانى وجود دارد . منتسکیو مى گوید: مالیات، قسمتى از مال هر فرد است که به دولت مى دهد تا از بخش هاى دیگر دارایى خود اطمینان یابد و با آسودگى خاطر ازآنها بهره مند گردد .

همچنین گفته اند : مالیات، سهمى است که به موجب اصل تعاون ملى و بر وفق مقررات ، هر یک از شهروندان ، موظف است که از ثروت و درآمد خود ، به منظور تأمین هزینه هاى عمومى و حفظ منافع اقتصادى یا سیاسى و اجتماعى کشور، به قدر و توانایى خود به دولت بدهد، تا دولت در هر موردى که مصلحت بداند، مصرف کند. باید دانست که مهم در تعریف مالیات، قدرت دولت (بدون لحاظ مشروعیت آن) در وضع قانونى است که به موجب آن، مردم را ملزم به پرداخت مالیات مى کند .

Image titled Do Your Own Taxes Step 1

مودی مالیاتی

مودی مالیاتی نیز به فردی که مالیات را ادا و پرداخت می‌کند گفته می‌شود، اعم از این که مالیاتی را که پرداخت می‌کند، مالیات مستقیم باشد یا مالیات غیرمستقیم. پس به طور کلی به افرادی که مالیات خود را پرداخت می‌کنند از هر قشر و در هر زمینه شغلی که باشند، مودیان مالیاتی می‌گویند. البته در حال حاضر آن چیزی که در جامعه مرسوم شده است این است که مودی مالیاتی به کسی گفته می‌شود که دارای شغل آزاد است و مالیات بر درآمد خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کند. اصلی‌ترین حقوقی که برای مودیان مالیاتی وجود دارد، این است که مالیاتی که توسط این افراد پرداخت می‌شود بر اساس قانون باشد و قانون مشخص می‌کند که چند درصد و برابر چه اصول و قواعدی باید مالیات پرداخت شود. قانون نیز باید نرخ مالیات را عادلانه مقرر کند و نحوه محاسبه و وصول مالیات را نیز به نحوی تنظیم کند که شفاف بوده و مودی بتواند به راحتی مراحل مربوطه را با قانون تطبیق داده و در صورت اعتراض به نحوه اجرای آن، به مراجع قانونی ذیربط شکایت کند .

مؤدیان مالیاتی، ‌عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند : مؤدیان قانونمدار و مؤدیان خلافکار .

مؤدیان قانونمدار آن‌هایی هستند که مطابق قانون و به نسبت سهم خود، مالیات را پرداخت می‌کنند و عموما مشکلی را برای سازمان امور مالیاتی ایجاد نمی‌کنند این نوع مؤدیان غالبا تمکین می‌کنند و از ایجاد هزینه و مشکل برای سازمان پرهیز می‌کنند به همین علت سازمان مالیاتی نیز از این نوع مؤدیان اظهار رضایت کرده و غالبا سعی می‌شود این نوع مؤدیان باقی بمانند و یا بر تعداد آن‌ها افزوده شود. اما در مورد دیگر مؤدیان خلافکار ؛ سازمان امور مالیاتی سعی می‌کند با انواع سیاست‌ها ، آن‌ها را وادار به پرداخت مالیات کند . مؤدیانی خلافکار محسوب می‌شوند که مالیات‌های معوق را به دستگاه مالیاتی تحمیل می‌کنند که همین موضوع یکی از گلوگاه‌های نظام مالیاتی ایران است. به نظر می‌رسد در این‌گونه مواقع ، سنجش میزان مالیات‌های معوق و برنامه‌ریزی در جهت وصول آن‌‌ها، بهترین گزینه موجود باشد .

برای مشاوره حقوقی تمامی امور مالیاتی باید به این سوال پاسخ داد که چه زمانی به یک وکیل امور مالیاتی احتیاج دارید؟

برای امور مالی هم حسابداران وجود دارند و هم  وکلا هستند. هر دوی آنها برای کمک به شما در زمان مقرر حضور دارند ، اما اگر وکیل را انتخاب کنید به این معنی است که شما نه تنها با مسائل مالی بلکه با مسئله قانونی نیز سر و کار دارید .

تا حدودی این عبارت دقیق است که بگوییم وکلای مالیاتی می توانند امور خاصی را که حسابداران نمی توانند انجام دهند، را انجام دهند .

وکلای مالیاتی وکلایی هستند که در زمینه های پیچیده و فنی قوانین مالیاتی تخصص دارند. آنها برای رسیدگی به مسائل پیچیده، فنی و حقوقی مربوط به وضعیت مالیاتی شما بهترین هستند. یک وکیل مالیاتی برای جلوگیری از بروز مشکل می تواند پیشقدم شود ؛ اما مشورت با یکی از این دو قشر(وکیل یا حسابدار) می تواند به شما در جلوگیری از این قبیل مشکلات کمک کند.

Image titled Do Your Own Taxes Step 2

چه هنگام به یک وکیل مالی احتیاج دارید؟

هنگام انجام  هر یک از این موارد، ممکن است به کمک یک وکیل مالی نیاز داشته باشید:

۱ ـ پیش بینی می کنید که یک ملک دارای مالیات و پس از فوت خود خواهید داشت. از سال ۲۰۱۷ این به این معنی است که اگر شما ازدواج کرده اید ، انتظار دارید که ارزش املاک شما از ۵٫۴۹ ملیون دلار یا ۱۰٫۹۸ میلیون دلار بیشتر باشد گرچه این آستانه سالانه افزایش می یابد. وارثان شما می بایست تا سال ۲۰۱۷ مالیات بر دارایی را تا ۴۰ درصد از این مبلغ را پرداخت کنند . یک وکیل مالیاتی می تواند به شما کمک کند تا استراتژی هایی برای ملک خود چیده تا درصد بسیاری از مالیات بخشوده شود .

۲ ـ شما درحال شروع یک تجارت هستید. چه نوع سازمان بازرگانی را باید تنظیم کنید؟ آیا می خواهید آنها را ترکیب کنید؟ آیا می توانید به عنوان یک مالک انحصاری عمل کنید؟ هر گونه کسب و کاری که راه اندازی می کنید دارای مالیات خواهد بود. مشاور حقوقی می تواند به شما درباره ساختار و رفتار مالیاتی شرکت شما، از جمله برخی از موارد غیر مالیاتی که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشند، به شما مشاوره دهد.

۳ ـ شما در کسب و کاری بین المللی شرکت می کنید و به قراردادها ، پرداخت مالیات و دیگر مشاوره های قانونی نیاز دارید.

Image titled Do Your Own Taxes Step 21

چه باید بکنید

وکلای مالی باید مدرک لیسانس را داشته باشند. آنها باید به کانون وکلای هر استان معرفی شوند. اما این فقط حداقل الزامات برای اجرای هر نوع قانون است. علاوه بر این، وکلای مالی باید آموزش های پیشرفته ای درباره قانون مالیات داشته باشند.

بعضی از وکلای مالیاتی دارای پس زمینه ای  در امور حسابداری  نیز هستند، اگر چه آنها اغلب گزارش مالیات تهیه نمی کنند. تخصص آنها بیشتر بر روی مفاد قانونی شرایط مالیاتی متمرکز است، و نه صرفه جویی در هزینه های شما در امور مالیاتی. با این وجود، اگر شما با یک حسابداری پیچیده و همچنین یک موضوع قانونی ، ممکن است بخواهید وکیلی بگیرید که علاوه بر وکالت  یک حسابدار عمومی معتبر نیز هست ، بنابراین شما می توانید هر دو زمینه را پوشش دهید. اینگونه افراد  نادر هستند و اغلب قیمت های بسیار بالایی دارند .

چه سوالاتی باید بپرسید؟

سوالاتی که هنگام ملاقات با یک وکیل مالی و مالیاتی میتوانید بپرسید شامل موارد زیر خواهد بود:

  • آیا پروانه وکالت دارد؟
  • تخصص او در چه زمینه ای است؟
  • هزینه وکالت چقدر است؟
  • اگر او شخصاً نمی تواند به شما کمک کند، آیا می تواند شما را به وکیل مالی دیگری راهنمایی کند که ممکن است بیشتر با نوع مشکل شما آشنا باشد؟

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید  .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا  :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند  .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *