مشاوره حقوقی : چگونه مسئله طلاق خود را برای فرزندان توضیح دهید

طلاق گرفتن به طور قابل توجهی بر فرزندان شما تاثیر خواهد گذاشت. در حالی که به وضعیت جدید عادت پیدا می کنید و دینامیک خانواده جدید احتمالا منجر به تنش و اختلاف بین شما و فرزندان شما خواهد شد ، می توانید یاد بگیرید که به فرزندانتان کمک کرده تا با احساسات اولیه خود کنار بیایند و زندگی جدیدی را پس از طلاق شروع کنند . ما در این مشاوره حقوقی مواردی را در رابطه با نحوه انعکاس اخبار مربوط به جدایی به فرزندانتان را به شما ارائه می دهیم .

در اسرع وقت به فرزندان خود بگویید : هنگامی که اطمینان حاصل کردید که تصمیم شما و همسرتان برای جدایی قطعی است، باید به بچه ها اطلاع دهید . اطمینان حاصل کنید که زمانی که تصمیم می گیرید به فرزندانتان اطلاع دهید ، آرام و بدون استرس هستید ، و در مکانی خلوت و خصوصی با آنها صحبت کنید . اگر فرزندان شما بلافاصله سوالات زیادی پرسیدند ، به آنها بگویید که از این به بعد امور متفاوت خواهد بود ، اما با یکدیگر می توانید از پس تمام مشکلات بربیایید. در این رابطه و در مورد سوالات فرزندان می توانید از مشاوره حقوقی هم استفاده کنید .

اجازه دهید که شرایط خاصی بر برخی از تصمیماتتان اثر بگذارد : اگر شما و همسرتان تصمیم گرفته اید که دوستانه جدا شوید ، باید با یکدیگر این تصمیم را به فرزندان خود بگویید . این امر نشان می دهد که شما و همسرتان هنوز هم به یکدیگر احترام می گذارید و هر دو شما همچنان به طور فعال در زندگی فرزندان خود دخیل هستید. اگر جدایی خصمانه باشد ، احتمالا بهتر است که این مسئله را خودتان به تنهایی و در محیطی آرام به اطلاع فرزندانتان برسانید.

اگر چند فرزند دارید ، مخصوصاً اگر در یک سن و سال باشند ، باید آنها را بنشانید و همزمان به آنها خبر دهید و اگر فرزندان شما سنین مختلفی دارند ، ممکن است بخواهید اول به کودکان بزرگتر بگویید. اگر آنها سؤالات خاصی دارند ، قادر خواهید بود به طور مستقیم به آنها پاسخ دهید.

صادق و صریح باشید : صادق بودن به معنای گفتن تمام جزئیات نیست . گرچه ممکن است دلایل مشخص و قابل توجهی برای وقوع طلاق وجود داشته باشد اما ، بهتر است فقط به صورت کلی و تقریبی توضیح دهید که چرا می خواهید طلاق بگیرید . با این حال ، هنوز هم باید صادق باشید و این وضعیت را به گونه ای تنظیم کنید که ضربه وارد شده  را کمتر کند.

به عنوان مثال ، اگر هر دو والدین در طی مکالمه حضور داشته باشند ، می توانید با گفتن « ما عاشق تو هستیم » گفت و گو را آغاز کنند . سپس ، می توانید چیزی شبیه به این جمله را امتحان کنید : « ما همه چیز را امتحان کردیم ولی ازدواج ما دیگر نمی تواند ادامه پیدا کند و به همین خاطر تصمیم داریم که جدا از هم زندگی کرده و طلاق بگیریم » این مسئله را برای بچه های دبستانی و کوچکتر بسیار ساده و موجز بیان کنید . کودکان بزرگتر ممکن است اطلاعات بیشتری را درخواست کنند ، اما هنوز هم باید پاسخ خود را با دقت انتخاب کنید.

به بچه های خود بگویید که دوستشان دارید : در این مشاوره حقوقی به شما صریحا می گوییم که این گام اساسی از اهمیت مطلقی برخوردار است . کودکان به راحتی می توانند دچار اشتباه و ترس از طلاق بشوند . به آنها یادآوری کنید که چقدر مهم هستند و هنوز هم والدین آنها هستید . با گفتن چیزی شبیه به « من می خواهم بدانید که این مسئله تغییری در شکل احساس من به شما ایجاد نخواهد کرد . من هنوز عاشق تو هستم و خیلی خوشحالم که پدر یا مادر تو هستم. » احساس آرامش خاطر بیشتری به فرزندانتان بدهید .

پس از اینکه به بچه ها گفتید که دوستشان دارید ، به آنها اطمینان می دهید که آنها باعث طلاق شما نشده اند . سعی کنید چیزی شبیه به آن بگویید : « این مسئله هیچ ارتباطی با شما ندارد . شما هیچ کاری بدی انجام نداده اید . این فقط مشکلی  بین من و پدر( یا مادر ) شماست . اطمینان حاصل کنید که این مسئله را چندین بار برایشان تکرار کرده اید تا به خوبی درک کنند که تقصیری متوجه آنان نیست.

برای پاسخ به سوالات آنان آماده باشید : بچه های شما ممکن است ازاین اخبار شوکه شوند و به طور بالقوه موجب تحریک احساسی آنها شود . کودکان بسیار کوچک ممکن است ندانند که طلاق چیست و این مسئله به توضیح نیاز دارد که شما دیگر زوج نیستید و با یکدیگر زندگی نخواهید کرد . اجازه دهید بچه های کوچک به اندوه و یا خشم خود فائق آیند ، و بر این واقعیت تمرکز کنند که شما آنها را دوست دارید . علاوه بر خشم و غم و اندوه ، بسیاری از کودکان سؤالات مختلفی می پرسند . برای پاسخ به هرگونه سوالی خود را آماده کرده و صادقانه توضیح دهید که هنوز خودتان نیز به درستی متوجه قضایا نیستید .

اگر درباره نحوه پاسخ به سوالات مطمئن نیستید ، کاملا قابل قبول است . می توانید بگوئید : « در حال حاضر نمی دانم ، اما بزودی این را می فهمیم و همه چیز درست خواهد شد ».

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *