موارد صدور قرار تامین خواسته

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درخواست تأمین خواسته در صورتی پذیرفته می شود که واجد شرایط زیر باشد: بهترین وکیل تهران

۱ ـ خواسته معین و معلوم باشد : جهت معلوم و معین بودن خواسته آن است که بتوان به میزان و یا معادل آن از اموال خوانده توقیف نمود، زیرا معین و معلوم نبودن آن موجب عدم امکان توقیف می گردد و معلوم نیست چه چیزی و یا به چه مبلغ یا میزان باید توقیف نمود و یا به عبارت دیگر نباید خواسته مجهول و مبهم و یا مجمل باشد و علت دیگر آن است که در بعضی از دعاوی که ارزیابی خواسته ممکن نیست و یا دعوی غیر مالی است نمی توان خواسته را تأمین نمود. وکیل پایه دیک دادگستری

۲ ـ خواسته منجز و حال باشد :  ماده ۱۱۴ ق.آ.د.م. مقرر می دارد در صورتی می توان نسبت به طلب یا مال معینی درخواست تأمین نمود که اولاً ـ معین باشد. ثانیاً ـ موعد تسلیم آن رسیده باشد. ثالثاً ـ حق، مستند به سند رسمی بوده و یا در معرض تضییع و یا تفریط باشد .

۳ ـ پرداخت خسارات احتمالی : علاوه بر لزوم وجود تنجیز و معین بودن خواسته برای پذیرش درخواست تأمین، باید خواهان خساراتی را که احتمالاً ممکن است به جهت توقیف ملک متوجه خوانده گردد، در صندوق دادگستری تودیع نماید تا در صورتی که خواهان به بی حقی محکوم شود با پرداخت وجه مزبور ( که به خسارت احتمالی معروف است) جبران خسارات خوانده بشود و تبصره ذیل ماده ۱۰۸ مقرر می دارد « تعیین میزان خسارت به نظر دادگاهی است که دادخواست تأمین را پذیرفته است»  در صورتی که قرار تأمین اجرا شد و مدعی در اصل دعوی به موجب رأی نهایی محکوم به بی حقی شد وجه تودیع شده بابت خسارت تأمین محکوم به، به محکوم له پرداخت می شود و معمولاً میزان خسارت احتمالی جز در موارد استثنایی بین ۱۰ تا ۲۰% اصل خواسته می باشد و ممکن است ثلث، نصف و یا مساوی اصل خواسته هم باشد .

۴ ـ تعیین مواردی که تودیع خسارت احتمالی لازم نیست :  قانونگذار در بند ج ماده ۱۰۸ ق.آ.د.م. مقرر داشته است که « در سایر موارد که به موجب قانون، دادگاه مکلف به قبول درخواست تأمین باشد» مثل اوراق تجاری واخواست شده یا ماده ۵ قانون اصلاح بعضی از مواد قانون ثبت و قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۲۲ که مقرر داشته است «در صورتی که دادگاه دلایل شکایت را قوی بداند یا در اجرای سند رسمی ضرر، جبران ناپذیر باشد به درخواست مدعی بعد از گرفتن تأمین قرار توقیف عملیات اجرایی را می دهد. ترتیب تأمین همان است که در قوانین دادرسی مدنی برای تأمین خواسته مقرر است..» و از جمله مواردی که دادگاه را مکلف به قبول درخواست تأمین می کند قانون تجارت است که بر طبق ماده ۲۹۲ همان قانون پس از اقامه دعوی محکمه مکلف است به مجرد تقاضای دارنده براتی که در موعد قانونی به علت عدم تأدیه آن از طرف متعهد اعتراض شده است. قرار تأمین به میزان خواسته از اموال خوانده صادر نماید و چون مواد ۳۰۹ و ۳۱۴  قانون فوق الذکر تمام مقررات راجع به برات در مورد سفته و چک جاری و ساری است، دادگاه  در صورت درخواست دارنده این اسناد مکلف به صدور قرار تأمین می باشد. با این توضیح که در مورد چک گواهی عدم پرداخت به منزله واخواست می باشد و در این موارد صدور قرار تأمین نیاز به تودیع خسارت احتمالی ندارد منتهی باید واخواست طبق مقررات انجام گرفته باشد و به عبارت دیگر اگر واخواست غلط انجام شده باشد نمی توان قرار تأمین صادر کرد و در چنین مواردی خواهان ممکن است به این جهت که خواسته در معرض تضییع و تفریط است ، تقاضای تأمین نماید و در موردی هم که مستند دعوی رسمی باشد و یا خواسته در  معرض تضییع و تفریط باشد تودیع خسارت احتمالی لازم نیست . منتهی در مورد اول محتاج به اثبات نیست اما در مورد دوم خواهان باید با دلایلی که به دادگاه ارائه می کند ثابت نماید که خوانده در صدد از بین بردن خواسته یا فروش و نقل و انتقال اموال خود یا خواسته موضوع دعوی بوده و اجرای حکم را در آینده مواجه با اشکال می سازد و یا مالی که دعوی راجع به آن اقامه شده از اموال ضایع شدنی باشد و احتمال می رود که مال مزبور تا رسیدگی دادگاه و تشخیص قصد و نیت خواهان ضایع شود و بی مصرف گردد و اگر دلایل او بر این امر کافی نباشد دادگاه در صورت درخواست مدعی و تودیع خسارت احتمالی قرار تأمین صادر نماید.

در مواردی که مستند، سند عادی باشد و خواهان درخواست تأمین خواسته نماید دادگاه پس از بررسی موضوع دعوی و دلایلی که استناد شده مبلغی را تعیین  و به خواهان اخطار می کند که به صندوق دادگستری تودیع نماید تا قرار تأمین صادر گردد و چنانچه خواهان اقدام به تودیع مبلغ مزبور ( خسارت احتمالی) ننماید قرار تأمین صادر نمی شود

. تبصره ذیل ماده ۱۰۸٫

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *