میرزا علی اکبر خان دهخدا

نظرات

یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین رجال علمی و فرهنگی ایران است که اکثر ایرانیان با او آشنایی دارند . دهخدا  نخستین رئیس دانشکده حقوق مدرسه عالی علوم سیاسی و مدرسه عالی حقوق ۱۳۰۶-۱۳۲۱ بود او یکی از اولین فارغ التحصیلان مدرسه عالی علوم سیاسی به شمار می آید.

علی اکبر دهخدا ، فرزند خان بابا خان ، در سال ۱۲۵۸ شمسی در تهران به دنیا آمد . پس از طی  تحصیلات مقدماتی و متوسطه ، وارد مدرسه عالی علوم سیاسی شد و بعد از پایان دوره تحصیلات  در این مدرسه ، به اروپا رفت .

مدتی در سوئیس و بادکوبه  بود  و  در سال ۱۳۲۳ هجری قمری  به تهران بازگشت . در تهران ، با همکاری میرزا جهانگیر خان شیرازی و با سرمایه گذاری میرزا قاسم خان تبریزی، روزنامه صوراسرافیل را تاسیس کرد. او در این روزنامه با نام مستعار « دخو » به انتشار مقالاتی درباره مسائل  سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی زمان خود با نام « چرند و پرند » می پرداخت که بسیار مورد توجه مردم قرار می گرفت . چندی بعد به  دلیل وقایع سال ۱۳۳۱ هجری قمری به قفقاز و استانبول رفت و در روزنامه سروش به نوشتن مقاله پرداخت . در سال ۱۳۲۷ هجری قمری به نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی انتخاب شد .

در اواخر دهه ۱۲۹۰ ریاست مدرسه عالی علوم سیاسی را بر عهده گرفت و پس از تشکیل دانشکده حقوق و بعدها دانشکده حقوق و علوم سیاسی ، ریاست دانشکده را تا سال ۱۳۲۰  مجموعاً  قریب بیست  سال بر عهده  داشت .

معروف ترین اثر دهخدا که حاصل یک  عمر  تلاش  و  تحقیق  اوست « لغتنامه »  نام  دارد که یکی  از منابع و مراجع اصلی لغت و معنی در زبان فارسی به شمار می آید .

میرزا علی اکبر دهخدا ، در هفتم اسفند ماه سال ۱۳۳۴ شمسی در تهران بدرود حیات گفت . پیکرش  در  قبرستان « ابن بابویه » در آرامگاه خانوادگی دهخدا ، به خاک سپرده شده است .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *