نفقه و عسر و حرج

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

سوال : اگر ترک انفاق باعث تحقق عسر و حرج زوجه نگردد ، مثل مواردی که زوجه خود صاحب درآمد باشد و نیازهای مالی او را دیگری تامین نماید ، آیا باز هم زوجه حق طلاق بر مبنای عسر و حرج دارد؟

جواب : در این رابطه بعضی معتقدند « امر مذکور موجب پیدایش حق  طلاق برای زوجه بدون رضایت زوجه نیست و تنها اگر منتهی به نشوز زوج و بدرفتاری او شود و در عین حال حاضر به طلاق هم نشود مجتهد جامع الشرایط می تواند مطلقه کند . » ولی بنظر می رسد زوجه هرچند متمول باشد به شرط تمکین از شوهر حق مطالبه نفقه از شوهر را دارد و شوهر آن را بدهکار است ، مگر اینکه آن را ببخشد. اگر زن نفقه را مطالبه نمود و شوهر با تمکن از پرداخت آن استنکاف نماید حاکم شرع شوهر را وادار به پرداخت نفقه یا طلاق کند و اگر شوهر با تمکن استنکاف نمود حاکم شرع می تواند به در خواست زن او را طلاق دهد . »

برخی از حقوقدانان در این رابطه براین باورند که : « چنانچه زوج از وظایف  زوجیت از جمله انفاق خودداری کند زوجه می تواند به حاکم مراجعه و درخواست طلاق نماید . دادگاه نخست زوج را به ادای وظایف زوجیت الزام و در صورت استنکاف او را به طلاق ملزم می سازد و در صورت امتناع از طلاق از باب قاعده « الحاکم ولی الممتنع » طلاق خواهد داد و در فرض مسئله زوج در عسر و حرج باشد یا خیر از نظر مالی در مضیقه باشد یا نباشد ، تفاوتی ندارد . حکم فوق مستند است به موازین فقهی و نیز مواد ۱۱۲۹ و ۱۱۱۱ قانون مدنی . البته در قانون مدنی در ماده های مشارالیهما طلاق حاکم مطرح نشده و فقط به اجبار بسنده شده است و نسبت به طلاق سکوت کرده است ، ولی نظر ما با توجه به منابع قانون این است که از نظر اخلاقی زن باید با فقر و غنای شوهر بسازد و تحمل تنگدستی را با روی گشاده بر وی آسان سازد و این تکلیف اخلاقی مستلزم فداکاری است ؛ ولی قبول درخواست طلاق از زنی که توانایی اداره خانواده را دارد و تنها به عنوان طلبکاری سخت کوش خواهان جدایی است با مبانی تشکیل خانواده منافات دارد . اخلاق توصیه می کند عجز شوهر از دادن نفقه در صورتی که زن نتواند هزینه زندگی را تامین نماید از موجبات طلاق است . »

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *