نکات حقوقی در ارتباط با دارایی های دیجیتال

*** مرتضی امیری ***

دارایی های دیجیتال غالبا دارایی هایی حقیقی هستند که بصورت آنلاین هستند. این دارایی ها می تواند به معنای اندوخته های مالی در یک حساب کاربری باشد که به صورت اطلاعات انتقالی از یک سیستم  به سیستم دیگری کاهش یابد یا یک دارایی دیجیتال می تواند یک جنبه حقیقی آنلاین از چیزی باشد که متعلق به یک وب سایت یا سایت تجارت الکترونیک باشد که تولیدات یا خدمات خاصی را به فروش می رساند. عوامل و عناصر مختلفی وجود دارد که باید در هنگام برخورد با آنها مورد توجه قرار بگیرند که از جمله آنها می توان به لزوم دانستن پسوردها و نام های ورود به سیستم و دانستن اینکه در صورت از دست رفتن اموال دیجیتال بایستی از چه مرجعی پیگیری کرد ؛ اشاره نمود .

همچنین جهت دسترسی به بسیاری از دارایی های آنلاین باید به سیستم وارد شد ؛ اما دسترسی به دارایی های آنلاین مستلزم مقدماتی است که عبارتند از :

۱ ـ فهرستی از اموال دیجیتال که در صورت فوت شخص ، این فهرست باید به وراث او به ارث برسد که این فهرست باید حاوی هر گونه اطلاعاتی ، مانند نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به سایت های مختلف،پرونده های امنی که ممکن است در جای دیگری ذخیره شده باشند، باشد .

۲ ـ برخی از حساب ها ممکن است برای سرمایه گذاری باشند، ممکن است دارای  IDبرای موارد دیگر باشند ویا حتی برای جمع آوری داده ها باشد.

۳ ـ حتی اگر شخص مورد نظر در معرض خطر مرگ نباشد،لازم است که فهرستی از این اقلام تهیه کرده و برای شخصی که در غیاب او مدیریت را به عهده دارد ، باقی بگذارد.

بهترین وکیل تهران معتقد است آنچه که در هر نوع کسب و کار حائز اهمیت است  آن است که قوانین دولتی و محلی را بدانید و به این مسئله اشراف داشته باشید که چگونه قوانین دولتی بر روی مسائل شرکت و اموال  دیجیتال تاثیر می گذارد. همچنین هنگام کار کردن با اموال دیجیتالی ، در صورت نیاز به انتقال اطلاعات ، مبحث حریم خصوصی پیش می آید و این اطمینان به مالک باید داده شود که در صورت ارسال ایمیل ها و فایل ، محتوای آن محافظت خواهد شد .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *