نکاح

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

نکاح از مصادر سماعی ثلاثی و از ریشه نکح می باشد و در لغت به معنای تقابل است و در زبان هر گاه دو کوه در مقابل یکدیگر قرار گیرند گفته می شود « تناکح الجبلان » یعنی دو کوه در مقابل هم واقع شدند . برخی فرهنگ نگاران آن را به پیمان زناشویی معنا کرده اند .

در عربی می گویند : « نَکَحَ نِکَاحاً و نَکْحاً المرأَهَ: زن را تزویج کرد ،- تِ المرأَهُ: زن ازدواج نمود.بهترین وکیل تهران

نکاح به معنای نزدیکی کردن و جماع می باشد . و نیز به معنای « همسر گرفتن ، جفت اختیار نمودن و یا عقد ازدواج با کسی بستن ، زن گرفتن و شوهر کردن » می باشد . بهترین وکیل تهران

نکاح بمعنى زن گرفتن و شوهر کردن است که همان عقد نکاح باشد بمعنى مقاربت و جماع نیز می آید. راغب میگوید: نکاح در اصل براى عقد است سپس بطور استعاره بجماع گفته شده، محال است که اوّل بجماع وضع شده سپس در عقد باستعاره باشد زیرا نامهاى جماع همه کنایات‏اند و عرب تصریح به آنرا قبیح میداند و این غیر ممکن است که با لفظ قبیح از غیر قبیح تعبیر آورند. (یعنى لفظى که براى جماع وضع شده در عقد خواندن بکار برند).

نکاح لفظى است که بر عقد و جماع گفته میشود بقولى اصل آن جماع است آنگاه در اثر کثرت استعمال به عقد نکاح گفته‏اند. فیومى در مصباح می گوید: « ابن فارس و غیره گفته‏اند: نکاح بر وطى و عقد اطلاق می شود. »

در صحاح گفته: «النّکاح الوطء و قد یکون للعقد» در قاموس گوید: «النّکاح الوطى و العقد له» به نظر صاحب قاموس قرآن « قول راغب اصحّ است مگر آنکه بگوئیم: نکاح در جماع و عقد هر دو مجاز است و معناى اصلى آن مخالطه و یا انضمام و نظیر آنست چنانکه در مصباح المنیر آمده است.» وکیل پایه یک دادگستری

ناگفته نماند که تمام موارد نکاح در قرآن مجید بمعنى تزویج و ازدواج است‏

در اصطلاح حقوقی نیز نکاح یا ازدواج درقانون مدنی ایران تعریف نشده است اما قوانین بعضی از کشورهای اسلامی ازدواج را چنین تعریف کرده اند . « نکاح در لغت به معنی ضم(پیوستن)است . »

و دراصطلاح حقوقی می توان آنرا چنین تعریف کرد : نکاح قراردادی است که به موجب آن زن ومرد با یکدیگر به صورت قانونی شریک و متحد شده ، خانواده ای تشکیل می دهند یا به نوعی دیگر نکاح عقدی است که به هریک از زوجین حق استمتاع از دیگری را به وجه مشروع می دهد.

بعضی از استادان حقوق درتعریف نکاح گفته اند : « نکاح عبارت از رابطه حقوقی است که به وسیله عقد بین زن و مرد حاصل می شود و به آنها حق می دهد که تمتع جنسی از یکدیگر ببرند. »

به نظر یکی از نویسندگان حقوقی ، نکاح عبارتست از : « عقدی که به موجب آن زن و مردی به منظور تشکیل خانواده و شرکت در زندگی قانونا با هم متحد می شوند » و نیز در تعریف دیگری آمده است : « نکاح رابطه ای است بین زن و مرد برای تشکیل خانواده » البته اشکالی که در این تعریف وجود دارد این است که هر رابطه ای را در بر می گیرد ؛ در حالی که آنچه ملاک است « رابطه حقوقی » است . هم چنین این تعریف تنها شامل نکاح دائم می شود .

یکی دیگر از حقوقدانان آن را چنین تعریف می کند : « نکاح رابطه ای است حقوقی و عاطفی که به وسیله عقد بین زن و مرد حاصل می شود و به آنها حق می دهد که با یکدیگر زندگی کنند  و مظهر بارز این رابطه ، تمتع جنسی است » این تعریف هم نکاح دائم و هم نکاح منقطع را در بر می گیرد  .  نکاح  ، عقدی است بین مرد و زن برای وحدت زندگی و معقود علیه همان متعاقدین هستند . در نکاح دائم زن و مرد علاوه بر نفی محرومیت جنسی با هدف تشکیل خانواده و زندگی مشترک قانونا با هم متحد می شوند در حالیکه در نکاح منقطع هدف زن و مرد از نکاح تنها نفی محرومیت جنسی است .

. رضا مهیار ، فرهنگ عربی ـ فارسی ،  : انتشارات اسلامی ، ۱۴۱۰ ه . ق . ذیل واژه « نکح »

 . سید علی اکبر قرشی ، قاموس قرآن ، چاپ ششم ، قم : دار العلم ، جلد ۷ ، ص ۱۰۷ .

 . ابن منظور ، لسان العرب ، بیروت : دار احیاء التراث العربی ، ج ۱۴ ،  ذیل واژه « نکح » .

. همان

. ماده ۱ قانون ازدواج مراکش مصوب ۱۳۷ هجری قمری و ماده ۱ قانون احوال شخصیه سوریه مصوب ۱۳۴۷ هجری قمری

 . سید حسین صفایی و سید اسدالله امامی ، مختصر حقوق خانواده ، تهران ، انتشارات مجد ، ۱۳۸۶ ، ص ۳۱

. ناصر کاتوزیان ، حقوق خانواده ، چاپ چهارم ، تهران  : شرکت سهامی انتشار ، ۱۳۷۵ ، جلد ۱ ، ص ۲۰ .

 . سید حسن امامی ، حقوق مدنی ، چاپ سیزدهم ، تهران : انتشارات کتابفروشی اسلامیه ، ۱۳۷۵ ، جلد ۴ ، ص ۲۶۸٫

 . احمد ، تمیمی ، نکاح المسیار ، هلند ، مجله الاسره ، ش ۴۶ ، ص ۱۰٫

 . یوسف قرضاوی ، دیدگاههای فقهی معاصر ، ترجمه احمد نعمتی ، چاپ اول ، تهران : نشر احسان ۱۳۸۹ ، جلد ۴ ، ص ۳۵۰ .

برای دریافت متن کامل این “مقاله” با شماره تلفن ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *