کارگزار حمل و نقل کیست و چه وظایفی دارد

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

کارگزار حمل و نقل شخصی است اعم از حقیقی یا حقوقی که در مقابل کارمزد، کالائی را که باید برای خریدار و یا گیرنده فرستاده شود، از آمر خود دریافت نموده و به موجب قراردادی که با متصدی حمل و نقل منتخب خود منعقد ساخته آن کالا را در جهت حمل تحویل وی می دهد و خود هیچ گونه منافعی بعنوان خریدار یا فروشنده یا ارسال کننده و یا گیرنده در محموله ندارد.

امروزه تجارت . بازرگانی و خرید و فروش اجناس و ارسال کالا از محلی به محل دیگر توسعه فراوانی پیدا نموده، تجار و سایر مردم مرتبا در صددارسال کالا از شهری به شهر دیگر و یا از بندری به بندر دیگر و نهایتاً از مقصدی به مقصد دیگر می باشند و به ین جهت موضوع حمل و نقل در قانون تجارت و سایر قوانین عنوان خاصی و ویژه ای دارد همچنان که ماده ۳۷۷ ق.ت. درباره متصدی حمل و نقل چنین می گوید: بهترین وکیل تهران

«متصدی حمل و نقل کسی است که در مقابل اجرت حمل و نقل اشیاء را بعهده می گیرد» وکیل پایه یک دادگستری

مقررات حاکم بر«تصدی به حمل و نقل» هم در قانون مدنی (مواد ۵۱۲ لغایت ۵۱۷)و هم در قانون تجارت (ماده ۳۷۷) پیش بینی شده است.

با توجه به خاص بودن قانون تجارت نسبت به قانون مدنی باید چنین تلقی کرد که هر جا بین قانون  مدنی و قانون تجارت، تضاد و تعارضی در خصوص موضوع وجود داشته باشد، قانون تجارت بر قانون مدنی مقدم است. چه تصدی به حمل و نقل به حمل و نقل به حکم بند ۲ ماده ۲ قانون تجارت عمل تجاری تلقی می شود و اعمال تجاری، تابع قانون تجارت است مگر آنکه قانون تجارت نسبت به بعضی از جنبه های آن ساکت باشد. در این صورت باید به قانون عام (مدنی) مراجعه کرد. لذا تعارض میان قانون مدنی و قانون تجارت باید به نفع قانون تجارت حل شود

کارگزار حمل و نقل وظیفه دارد متصدی حمل و نقل مورد اعتماد خود را با مهارت کامل همراه  با دقت کافی و با رعایت مصلحت آمر خود، تعیین و کالا را جهت حمل به وی بسپارد و چنان چه برای اطمینان از این که کالا بدست گیرنده خواهد رسید، نماینده ای استخدام کند در خصوص قصور و تخلفات وی در برابر اصیل، خود کارگزار مسئول است. به هر حال کارگزار حمل و نقل را نمی توان مسئول تخلفات و تقصیرات متصدی حمل و نقل دانست مگر تعهدی و تفریط یا قصور وی اثبات گردد. عاملان حمل و نقل در مقابل تحویل کالا از فرستنده به وی رسید می دهند تا تشریفات حمل توسط متصدی حمل و نقل را انجام دهد. این رسید، قرارداد حمل و نقل و یا سند مالکیت کالا محسوب نمی شود و خریدار با در دست داشتن رسید مزبور در مقصد به نمایندگی عامل حمل و نقل مراجعه و کالای خود را تحویل می گیرد.

چنانچه عامل حمل و نقل در عین حال حمل کننده نیز باشد در این صورت به موجب مقررات سازمان فیاتا مسئول جبران خسارت وارده به کالا خواهد بود

 .Forwarder

. بند ۲ ماده ۶۳ لایحه اصلاح قانون تجارت، حمل اشخاص را نیز به آن اضافه نموده است.

 . ربیعا اسکینی، حقوق تجارت (کلیات، معاملات تجاری، تجار و سازماندهی فعالیت تجاری) انتشارات سمت،چاپ پنجم،۱۳۸۳،ص۸۸٫

 . مهدی شهیدی، «برخورد مقررات قانون مدنی و تجارت در مورد حمل و نقل» نشریه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، دوره دوم،سال ۱۳۸۴،ص۶۴٫

 . Federation International Agent de Transport Association (FIATA)

 . محمود عرفانی، حقوق تجارت، پیشین، ج۱،ص۱۰۵٫

*****گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید*****
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *