چگونگی وصول بدهی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

سلام. من مبلغی پول از خانمی طلبکار بودم و با وی تماس گرفتم و خواهان طلبم شدم که فقط یکبار جواب داد و ۶بار در یک روز با وی تماس گرفتم ولی دیگر جواب نداد. الان از من به عنوان مزاحمت تلفنی شکایت کرده و شورا حل اختلاف جهت صلح و سازش ابلاغ برای من اومد ولی نرفتم .
ولی در دادیاری به علت توهین و قدرت نمایی برا من بدون حضورم منع تعقیب صادر شد و در خصوص مزاحمت تلفنی عدم صلاحیت دادیاری رو بیان نموده وپرونده به دادگاه رفته. الان هم مدعی شده که بدهکار نبوده. ایا من اگر نتونم ثابت کنم که طلبکار بوده ام محکوم میشوم. در ضمن در حدود ۸ماه پیش پیامک بین ما نیز رد و بدل شده مقداری فراتر از مشتری و مغازه دار. ایا متن پیامک هارو دادگاه استخراج میکنه چون شاکی پیامک ها رو حذف نموده. ولی پولهایی قبل از تماس مکرر من به حسابم واریز نموده که رسید دارم .در ضمن من دفتر حساب دارم اما ایشان حاشا می کنند .در پیامک های ۸ ماه پیش با احتیاط پاسخ می دادند و من بی احتیاط .
با تشکر از راهنمایی شما.

پاسخ:

در رابطه با سوال شما،دو جنبه حقوقی و کیفری مطرح میشود.در جنبه حقوقی قضیه بحث دائن و مدیون مطرح است،که شما طلب کارید و آن خانم بدهکار هستند.برای مطالبه طلب هم هرکسی میتواند از طرق مختلفی مانند تماس تلفنی،ارسال پیامک،اظهار نامه و اگر از هیچ یک از این روش ها به نتیجه ای نرسید،دادخواست و مراجعه به دادگاه کند و مطالبه وجه داشته باشد.

اما در رابطه با بحث کیفری قضیه باید عرض کنم که اون خانم علیه شما دعوی توهین و تهدید مطرح کرده اند و منع تعقیب صادر شده و این به نفع شما است.و اینگونه شما میتوانید علیه آن خانم اعاده حیثیت را مطرح کنید.

اما در رابطه با مزاحمت ها،ما نمیدانیم پیامک هایی که شما ارسال کرده اید به چه شکل،به چه تعداد و در چه چارچوبی بوده است.همچنین پرسیده اید اگر نتوانم ثابت کننم که طلبکار هستن محکوم میشوم یا خیر؟در اینجا بستگی به پیامک های شما دارد.اگر پیامک های شما در چارچوب عرف و مطالبه وجه بوده که خیر محکوم نمیشوید،اما اگر الفاظ رکیک و خارج از عرف استفاده شده،و بشود از آن برداشت مزاحمت یک آقا برای یک خانم از آن برداشت کرد،بحث کیفری مطرح میشود و قابل رسیدگی و پیگیری هم خواهد بود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *