فسخ معامله ملک

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

آقای ج .ق از تهران پرسیده اند که
یک ماه پیش یک آپارتمان در غرب تهران خریدم و متوجه شدم فروشنده قبل از معامله با من آن آپارتمان را برای یک سال اجاره داده .الان مستاجر تخلیه نمیکند و من هم منزل اقوام هستم و جایی برای زندگی ندارم .سوال من این است که آیا میتوانم تخلیه کنم یا معامله را فسخ کنم ؟
با تشکر از راهنمایی شما.

پاسخ:

چنانچه در قرارداد شرط شده باشد که در صورت انتقال عین مستاجره یعنی خانه به دیگری موجر حق فسخ اجاره را دارد در این صورت شما به عنوان قائم مقام خاص حق فسخ اجاره رادارید.و میتوانید تقاضای تخلیه مورد اجاره را بفرمایید.

اما چنانچه شرطی نشده باشد و ثابت شود که شما اطلاعی از اجاره نداشتید میتوانید به استناد ماده ۵۳ قانون مدنی میتوانید معامله فی مابین خودتان و فروشنده را فسخ کنید.

ماده ۵۳ قانون مدنی به این شرح است:انتقال عین از طرف مالک موجب بطلان حق انتفاع نمیشود ولی اگر منتقل العلیه جاهل باشد که حق انتفاع متعلق به دیگری است اختیار فسخ معامله را خواهد داشت.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *