جرایم و خشونت های جنسی در قوانین موضوعه ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

بر اساس بررسی قانون مجازات اسلامی، می توان شیوه پرداختن قانونگذار را به جرایم جنسی  بر مبنای سه جرم جنسی مستوجب حد (زنا و لواط) را دسته بندی کرد. بحث درباره اهداف مجازات ها در خصوص جرایم جنسی از اهمیت مضاعفی برخوردار است

در حقوق کیفری اسلام، وجود قواعد و مقررات خاص در زمینه جرایم جنسی، ضرورت تبیین اهداف مجازات ها در این دسته از جرایم را دو چندان می کند. در قوانین کیفری در کشور، در زمینه کشف و اثبات جرم جنسی حساسیت چندانی به چشم نمی خورد، اغلب جرایم عفافی بدون شاکی خصوصی، قابل پیگیری و تحقیقات نیست. ضمن این که نظام حاکم بر ادله اثبات در اغلب این جرایم به گونه ای طراحی شده که اثبات جرم در شرایط عادی محال می نماید.

خشونت جنسی در قوانین داخلی در بر گیرنده محدوده ای از تجاوز به عنف، تجاوز به دختران باکره، آزار و اذیت جنسی افراد، لواط، همجنس بازی، جریحه دار کردن حیای جنسی دیگری مانند بازی کردن با آلت جنسی، تعرض به عفت و حیای دیگران مانند بیرون آوردن آلت تناسلی نزد افراد و حتی ارتکاب عمل جنسی مشروع در حضور دیگران را در برمی گیرد. این دسته از جرایم در فقه سنتی شیعه یا سنی با این عنوان مورد بحث قرار نگرفته است، بلکه احکام و مقررات مربوط به مصادیق آن مانند «زنا» و «لواط » در کتاب حدود بطور موردی ذکر شده است.

۱-زنا با محارم : زنا با محارم یکی از اقسام و انواع آزار جنسی است. محارم سه دسته اند :نسبی، سببی و رضائی. که هر کس با محارم نسبی خود یعنی مادر ،خواهر، دختر، نوه های دختری و پسری، عمه، خاله ،دختر برادر و دختر خواهر، زنا کند به مجازات قتل محکوم خواهد شد. این حکم در ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است و بر اساس آن، شخص به مجازات قتل محکوم می شود

۲- زنا به عنف: این نوع زنا شدید تر ین نوع خشونت جنسی شمرده می شود که طی آن مردی عنف و به اجبار و بدون رضایت زن به او تجاوز می کند. ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی این نوع از خشونت و جرائم جنسی را فقط قتل تعیین نموده است.

۳- از بین بردن پرده بکارت: براین اساس اگر کسی با توسل به هر وسیله ای، پرده بکارت دختری را پاره نماید علاوه بر مهریه که به عنوان خسارت مالی باید پرداخت کند، تعزیر می شود در ماده ۴۴۱ قانون مجازات اسلامی برای از بین بردن پرده بکارت دختر با انگشتان دست، علاوه بر پرداخت دیه کامل زن، پرداخت مهریه نیز پیش بینی شده است و هیچ تعزیری برای مرتکب در نظر گرفته نشده است.

۴- ارتباط نامشروع: ارتباط نامشروع تنها زنا را شامل نمی شود و می تواند مصادیق فراوانی داشته باشد از قبیل بوسیدن، همدیگر را درآغوش گرفتن، دست یکدیگر را گرفتن، لمس بدن و … این گونه روابط بین زن و مرد نامحرم، رابطه نامشروع و اعمال منافی عفت غیر زنا نامیده می شود که می تواند به عنف یا بدون عنف و با رضایت زن باشد.در صورتی که این اعمال به زور باشد از مصادیق خشونت و آزار جنسی شمرده می شود. به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی «هرگاه زن و مردی که بین آنها زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا، شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل به عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود». از ذیل ماده که مقرر می دارد «اگر عمل با عنف باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود

آزار جنسی در معابر و اماکن عمومی: آزار جنسی زنان در معابر و اماکن عمومی، وسایل نقلیه عمومی و متروها از جمله مواردی است که در جوامع مختلف شیوع دارد. آزار جنسی در معابر عمومی مصادیق مختلفی دارد که به شرح ذیل می باشد :

۱ ـ مزاحمت: عبارت از سلب بخشی از آزادی فرد می باشد. حال اگر مردی هنگام عبور زنان و دختران موجبات آزار و مزاحمت آنان را فراهم کند بدین صورت که مثلا راه عبور آنان را ببندد، یا به قصد مزاحمت آنان بپردازد یا با بکارگیری وسیله نقلیه موتوری به سمت آنان یورش بپردازد به مجازات حبس و شلاق محکوم خواهد شد.

۲ ـ توهین:به معنای بکارگیری الفاظ رکیک و یا انجام حرکات مخالف حیثیت زنان است که مرتکب را به مجازات حبس و شلاق محکوم می کنند. مطابق ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی در این شرایط فرد به مجازات حبس و شلاق محکوم خواهد شد.

خشونت و آزار جنسی زوج: خداوند بزرگ خانواده را آیه خود و موجب آرامش بشر قرار داده است. برای تنظیم روابط اعضای خانواده حق و تکلیفی را برای هر یک از اعضا اعم از همسران و فرزندان در قبال یکدیگر قرار داده است، به گونه ای که عدم رعایت آن موجب پدید آمدن کانون آشوب ،تنش و درگیری و انواع بیماری های روحی و روانی و در نهایت تخریب بنای خانواده می شود.

۳ ـ اجبار به برقراری رابطه جنسی در ایام عادت ماهانه، خداوند متعال مردان را از نزدیکی با زنان در دوران قاعدگی منع می کند و می فرماید آمیزش در این دوران باعث اذیت و آزار بانوان و صدمه رسانی به آنان می شود. این موضوع در فقه اسلامی مورد توجه قرار گرفته و ضمن تحریم آن برای مرتکب کفاره در نظر گرفته است.

۴ ـ اجبار به تمکین در مواقع بیماری: اگر زنی مبتلا به بیماری یا اختلالات جنسی باشد، وظیفه جنسی در برابر همسرش ندارد و در این مواقع باید توسط پزشک، مورد معالجه قرار گیرد و عدم انجام وظیفه جنسی او خلاف قانون تلقی نمی شود. در این مواقع شوهر حق اجبار زن به مواقعه را ندارد و در صورت اجبار ،این عمل نوعی خشونت و آزار جنسی محسوب می شود؛ زیرا موجب ضرر به زن می شود.

۵ ـ قوادی زوج و اجبار همسر به تن فروشی: در بعضی از موارد مشاهده شده است که مردی همسرش را اجبار به فحشا کرده است که در این صورت می توان این عمل را ازجمله مصادیق خشونت جنسی شوهر بر علیه زن دانست.

۶ ـ توقع غیر متعارف شوهر از زن : در صورتی که مردی به اجبار از راه غیر عادی با همسرش نزدیکی کند.در مراجع قضائی آن را آزار اذیت تلقی کرده و از موارد ایجاد شرایط سخت دانسته و برای اثبات آن در صورت عدم اقرار زوج ،امکان بررسی و اثبات آن از طریق پزشکی قانونی وجود دارد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *