جنایت بر مرده

بررسی جرم جنایت بر مرده

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

وجود شخص زنده به منظور سلب حیات وی از عناصر ضروری در تحقق بزه دیده قتل است. از این رو در صورت ایراد جنایت بر مردگان و یا اشخاصی که ” در حکم مرده”  قرار دارند، جانی محکوم به مجازات جنایت بر اموات می گردد. بهترین وکیل تهران

بنابراین اگر جانی اقدام به فعلی علیه مرد یا زن مرده یا کسی که در حال حیات غیر مستقیم است نماید که ارتکاب آن جنایت، نسبت به افراد زنده موجب مرگ می گردد، مانند بریدن سر و … نسبت به پرداخت دیه آن به میزان صد دینار ضامن خواهد بود .

مقدار دیه جراحات و جنایات خفیفتر نیز با توجه به نسبت دیه جنایات مادون نفس به دیه کامله به مأخذ صد دینار محاسبه می گردد. وکیل پایه یک دادگستری

دیه مذکور به ورثه نمی رسد بلکه در امور خیر مصرف شده و بنابر قولی متعلق به بیت المال خواهد بود. قانونگذار در ماده ۴۹۴ قانون مجازات اسلامی آورده است:  ” دیه جنایتی که بر مرده مسلمان واقع می شود به ترتیب زیر است :

الف ) بریدن سر یکصد دینار

ب) بریدن هر دو دست یا هر دو پا یکصد دینار و بریدن یک دست و پا پنجاه دینار و بریدن یک انگشت از دست یا یک انگشت از پا ده دینار و قطع یا نقض سایر اعضاء و جوارح به همین نسبت ملحوظ می گردد.

تبصره – دیه مذکور در این ماده به عنوان میراث به ورثه نمی رسد بلکه مال خود میت محسوب شده و بدهی او از آن پرداخت می گردد و در راههای خیر صرف می شود:

علاوه بر این قانونگذار هر نوع اهانت و بی حرمتی نسبت به اموات که موجب تعذیب بازماندگان شده و نیز انجام برخی اعمال نسبت به متوفیات را مشمول واکنش های جزایی قرار داده است. همچنانکه قذف مردگان را موجب حد دانسته  برای مرتکب نبش قبر غیر قانونی تا ۷۴ تازیانه کیفر پیش بینی کرده است.

. ماده ۱۵۰ قانون مجازات اسلامی .

. ماده ۶۳۴ ق.م.ا. ( تعزیرات ) مقرر می دارد: ” هرکس بدون مجوز مشروع نبش قبر نماید به مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا یک سال محکوم می شود و هرگاه جرم دیگری نیز با نبش قبر مرتکب شده باشد به مجازات آن جرم هم محکوم خواهد شد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *