انواع وکالت در دادگستری

حسبِ نوع و مناسبتِ رابطه ی وکیل و موکّل و چگونگی تعیین وکیل،وکالت دادگستری را به چهار دسته می توان تقسیم نمود:

-وکالت انتخاب: در اکثر انواع وکالت های جاری ،موکل مبتنی بر حق انتخابی که دارد از میان وکلای مجاز وکیلی را برای خود برمی گزیند و پس از توافق قراردادِ وکالت فی مابین مذکورین منعقد میگردد که که قرارداد موصوف با تمبر مالیاتی که وکیل ابطال می کند مجوز حضور وکیل در دعواست.این نوع وکالت از مصداق وکالت اتفاقیست.

-وکالت معاضدتی:
وکیلی که بنا به درخواست اشخاص فاقد توان مالی لازم برای انتخاب وکیل ،از سوی مراکز کانون وکلا یا مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه میگردند تا بدون اخذ حق الوکاله از موکل در دعوا دفاع نمایند وکیل معاضدتی نام دارد.

وکالت اتفاقی:
منطبق بر ماده ۲ قانون وکالت ۱۳۱۵،اشخاصی که دارای معلومات کافی برای وکالت باشند(حسبِ تفسیر امروزی:حقوقدانان ،دانش آموختگان حقوق،و …)اما پروانه وکالت نداشته باشند، می توانند در سال، سه مرتبه با گرفتن جواز وکالت اتفاقی از کانونِ مربوطه،برای اقربای سببی و نسبی خود تا درجه ی سوم از طبقه سوم ،وکالت نماید.

-وکالت تسخیری:
وفق تبصره ۱ ماده ۱۸۶ ق.آ.د.ک،در جرایمی که مجازات آن بر حسب قانون : قصاصِ نفس،اعدام،رجم و حبس ابد است،چنانچه متهم شخصا وکیل معرفی ننماید،تعیین وکیل تسخیری برای او الزامیست (مگر در جرایم منافی عفت که متهم از حضور یا معرفی وکیل امتناع کند)ّ .در سایر جرایم نیز به درخواست متهم دادگاه با شرایطی برای او وکیل تعیین می نماید.

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *