قصاص و شرایط پرداخت دیه به قاتل

زمانی که شخصی به خاطر قتل به قصاص محکوم میشود با توجه به جنسیت مقتول و تعدد اولیای دم ممکن است چند حالت پیش آید که به طور خلاصه و به زبان ساده توضیح میدهیم:

تفاوت در جنسیت چیست
قاتل و مقتول هر دو مرد هستند و تمام اولیای دم خواهان قصاص قاتل هستند در اینجا بدون پرداخت دیه ای به قاتل، وی قصاص میشود.

قاتل مرد و مقتول زن هستند چون دیه قتل زن نصف مرد است برای قصاص قاتل باید تفاضل دیه (یعنی تفاوت دیه زن با مرد ) را به قاتل بپردازند بعد وی را قصاص کنند.
اختلاف بین اولیای دم یعنی حالتی که اولیای دم مقتول متعدد میباشند و برخی از آنها قصد گذشت قاتل را داشته باشند اما بعضی دیگر قصد قصاص دو حالت وجود دارد:
۱)آنهایی که قصد گذشت دارند و دیه میخواهند پس شخصی که خواهان قصاص است باید اول سهم گذشت کنندگان از دیه را به آنها بدهند و بعد قاتل قصاص شود.
۲) برخی از اولیای دم بدون دریافت دیه گذشت میکنند و در نتیجه سهم دیه آنها به قاتل میرسد و شخصی که خواهان قصاص قاتل است باید سهم دیه گذشت کنندگان را به قاتل بدهد تا وی را قصاص کند

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *