بحث تصرف در اثبات مالکیت چیست؟

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

در بحث اثبات مالکیت از جمله ادله اثبات دعوی بحث تصرف می باشد

تصرف عبارت از تسلط و استیلاء بر مالی در مقام اعمال حق که در اصطلاح فقهی_حقوقی به قاعده ید یا اماره ید تعبیر شده است. وکیل پایه یک دادگستری

تصرفی دلیل مالکیت محسوب میشود که دارای دو رکن باشد بهترین وکیل تهران

#الف)رکن مادی«تسلط مادی بر مال مورد تصرف و انجام اعمال یا رفتار مادی یا حقوقی که تصرف محسوب شود مانند احداث بنا یا اجاره »

#ب)رکن معنوی« حالت انتزاعی که شخص همچون مالک رفتار کند بعبارتی تصور دارا بودن حق مالکیت».

ماده۳۶ق.م تصرف بعنوان مالکیت را دلیل مالکیت دانسته است و بموجب نص صریح ماده و ارکان تصرف بایستی به اینکه توجه نمود که تصرفات مستاجر،ولی ، وکیل بجهت اینکه فاقد رکن معنوی در تصرف می باشند دلیل مالکیت نیست ولی موجر میتواند به تصرفات مستاجر خود استناد کند بهمین خاطر تصرفات مستاجر در حکم تصرفات موجر محسوب می گردد(رای وحدت رویه ش۹۶۷)

علاوه بر دو رکن فوق،تصرف باید مشروع باشد تا بعنوان دلیل مالکیت محسوب شود فرض مقنن نیز همین امر بوده و مدعی نامشروع را موظف به اثبات نامشروع بودن تصرف می داند«اصاله الصحه»

تصرفاتی که دارای شرایط فوق باشند علاوه بر اینکه دلیل مالکیت هستند برای حقوق عینی همچون حق انتفاع یا حق ارتفاق نیز میتوان به آن استنادکرد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *